Папа Римський Франциск закликав децентралізувати Католицьку церкву, позбавивши Ватикан частини влади. Про це йдеться в Апостольському зверненні понтифіка, яке відомий італійський теолог Массімо Фаггіолі назвав «Маніфестом Франциска», а ветеран ватиканської аналітики Джон Тевіс — «дороговказом до церковних реформ».
Франциск І наголосив, що він відкритий для пропозицій щодо змін у папській владі, повідомляє Бі–Бі–Сі. Нагадаємо, що, посівши папський престол у березні цього року, Франциск І обрав більш неформальний стиль спілкування з достойниками церкви та мирянами і, на відміну від своїх попередників, узяв помітно інший тон iз низки ключових для церкви та людства питань.
В Апостольському зверненні Папа Франциск також сказав, що волів би бачити церкву «пораненою й брудною, тому що вона — на вулицях, аніж церкву, яка є нездоровою і замкнулася, прагнучи власної безпеки». Документ пропонує амбітну програму, намагаючись відродити місіонерське завзяття Католицької церкви.
У жовтні Франциск провів свою першу зустріч iз заснованою ним Радою кардиналів, аби обговорити шляхи реформування бюрократії Ватикану, а перед тим в одному з інтерв’ю заявив, що Ватикан занадто зосередився на власних інтересах. Папа наголосив, що церкви вже тепер повинні широко відчиняти двері для людей, навіть без зміни католицької доктрини. У документі містяться практичні поради священикам, як краще проводити богослужіння, заклик до них бути ближчими до пастви.
Папа Франциск також порушив питання світоустрою та політики. У документі він охарактеризував капіталізм як «нову форму тиранії» та закликав світових лідерів боротися з бідністю i зростаючим нерівноправ’ям у суспільствах. Понтифік розкритикував економічний глобалізм, «ідолизацію грошей» та закликав політиків ліквідувати структурні причини нерівності, зосередитися на наданнi людям роботи, гідних систем освіти й охорони здоров’я.
ДО РЕЧІ
В Апостольському зверненні ще раз наголошено на негативному ставленні церкви до висвячування жінок у священики і зазначено, що це «не питання для обговорення». Щодо проблеми абортів, то понтифік пише, що «не слід очікувати зміни позиції церкви у цьому питанні», але все ж зазначив, що католики повинні «більш адекватно ставитися до жінок у дуже тяжких ситуаціях, коли аборт є єдиним і швидким вирішенням проблеми». Документ також торкається міжконфесійних відносин. Папа закликав християн «прийняти з любов’ю і поважати іммігрантів–мусульман у наших країнах так само, як і ми сподіваємося й попросимо, аби нас приймали і поважали в ісламських країнах».