Прем’єр–міністр Алекс Салмонд оприлюднив так звану «Білу книгу», документ на 670 сторінках, — план виходу Шотландії зі складу Великої Британії.Це програмний документ правлячої Шотландської національної партії, який містить шлях дій після розірвання понад 300–річної унії з Англією. Нагадаємо, що 18 вересня наступного року заплановано референдум, на якому виборці мають вирішити, чи повинна Шотландія стати незалежною. Документ містить економічні зобов’язання уряду після здобуття незалежності.
«Зрештою, в центрі цих дебатів стоїть лише одне питання — чи віримо ми, ті, хто живе і працює в Шотландії, що рішення про наше майбутнє повинні ухвалювати саме ми», — цитує Алекса Салмонда Бі–Бі–Сі.
Згідно з планами уряду, фунт стерлінгів залишиться національною валютою Шотландії, це відповідає її інтересам, а Банк Англії збереже функції центрального банку новоутвореної країни. Главою країни надалі залишиться британський монарх, але ця позиція не повинна викликати іронічних посмішок, бо король чи королева Об’єднаного Королівства надалі формально є главою Австралії, Канади та багатьох інших країн, стосовно суверенного статусу яких не виникає жодних сумнівів. Шотландія створить власні збройні сили і надалі буде залишатися членом НАТО та ЄС. Усі мешканці автоматично отримають шотландські паспорти, англо–шотландський кордон залишатиметься відкритим для вільного руху громадян обох країн.
Шотландська телерадіомовна служба (Scottish Broadcasting Service) 2017 року прийде на зміну Бі–Бі–Сі як національний мовник.
Документ також містить наступні зобов’язання:
* Держава гарантує оплату дитячих садків для всіх три– і чотирирічних дітей, а також для дворічних дітей iз неблагополучних сімей, обсягом 30 годин на тиждень;
* Атомні ракетоносні підводні човни системи «Трайдент», розміщені в гирлі річки Клайд, будуть виведені з країни;
* Основні податкові пільги та субсидії зростатимуть відповідно до інфляції.
Міністр у справах Шотландії у британському уряді Алекс Кармайкл заявив, що деякі з пропозицій, викладені в плані, викликають багато запитань. Йому видається малоймовірним, що план шотландського уряду зберегти фунт стерлінгів і лишити Банк Англії як центральний у рамках так званого «валютного союзу» буде працездатним. Політики, які виступають проти незалежності, піддають також сумніву план Шотландської національної партії здійснити одностороннє ядерне роззброєння, зберігши членство країни в НАТО. Крім того, вони зауважують, що соціальна політика уряду щодо пенсійного забезпечення та догляду за дітьми не базується на реальних фінансових розрахунках.
Прихильники ж незалежності у своїх економічних розрахунках вказують, що 90 відсотків природного газу, що його споживає Велика Британія, видобувається у територіальних водах Шотландії.