Майдан Незалежності: потрібні рукавички і символіка
На майдані Незалежності, де, власне, й почався мітинг за підписання асоціації з Євросоюзом, збираються, в основному, студенти. Кажуть, що не хочуть стояти під політичними прапорами. «Ми зверталися до політиків, щоб об’єднатися в один Майдан, але вони переконують, щоб ми перейшли до них (на Європейську площу. — Ред.), бо там хороша сцена. Та ми хочемо висловлювати громадянську позицію, а не політичну», — говорить студентка КНУ ім. Шевченка Ірина Парубій, волонтер майдану.
«Ми обдумували перехід на Європейську площу, але зрозуміли, що це було б помилкою. Там серйозний автомобільний рух, через це виникають сутички з «Беркутом». Тим паче майдан Незалежності — це вже осередок активності громадян. Тому вчора ми з лідерами опозиції вирішили дружити майданами», — розповідає громадський активіст Єгор Соболєв.
Незважаючи на те, що вчора стало холодніше і пішов сніг, люди почали сходитися на Євромайдан іще активніше. «Людей однозначно стало більше у порівнянні з учорашнім днем. Як бачимо, навіть «Беркут» їх не лякає», — каже волонтер Наталя Захаревич, яка вже другу добу чергує на майдані.
На парапеті біля пам’ятника Кию, Щеку і Хориву організували міні–їдальню. «Їжі в нас дуже багато. Спасибі киянам, які з самого ранку приносять, хто що може. Голодними людей не відпускаємо», — сміється Єгор Соболєв, який постійно перебуває на майдані. Кореспонденти «УМ» на власному досвіді переконалися, що голодним з Євромайдану дійсно не вийдеш. І львівським салом нагодували, і чаєм напоїли.
«А от із теплими речами трохи маємо проблем. Рукавички, наприклад, не завадили б. Просто не очікували, що так різко стане холодно», — бідкається Єгор.
Також на Євромайдані є скарбничка, в яку збирають кошти, щоб купувати все необхідне для перебування і ночівлі. «Вже закупили термоси, шкарпетки, тепер плануємо рукавиці придбати. Необхідна ще символіка, тому що багато людей приходить і просить стрічки», — розповідає Соболєв.
Координатор охорони Євромайдану Ігор Луценко додає, що потрібні також вуличні меблі, стільчики, столики — вони формують таку ненав’язливу огорожу, щоб люди не заважали один одному. За словами Ігоря, Держслужба з надзвичайних ситуацій обіцяла «євромайданівцям» поставити намет для обігріву людей. Але вчора його ще не було.
Європейська площа: усе є, головне — не боятися!
На Європейській площі, де з неділі отаборився Євромайдан–2, з оснащенням та теплими речами простіше, адже велику допомогу надають народні депутати. Проте без підтримки киян такої мобілізації не було б, кажуть волонтери. «Я б не повірив, що люди приноситимуть так багато їжі, — дивується студент ЛНУ ім. Івана Франка Тарас. — Із самого ранку готують і приносять тепле. Тож у нас вистачає всього: і їжі, і людей, які допомагають, головне — щоб була сила духу і люди не боялися виходити».
Учора на Євромайдан перед Українським домом приїхало багато студентів з інших міст. Гори сумок не можна було не помітити. «Ми приїхали великою компанією і з собою привезли теплі речі, тож готові стояти, скільки треба», — запевняє студент з Одеси Богдан.
Масово їдуть до Києва і львівські студенти. «У нас усе спокійніше проходить, люди виходять на мітинги і їх ніхто не розганяє, тому ми вирішили допомогти киянам. Щоправда, ще не вирішили, де жити будемо, але це не проблема». І справді, з житлом, як розповідають організатори, проблем також немає, адже багато киян готові приймати студентів на ночівлю. «У нас є список людей, які самі вирішили допомогти. Тож коли приїжджають люди з інших міст, які не знають, де поспати в теплі, ми допомагаємо їм у цьому», — розповідає волонтерка Галина Іванівна.
РАЗОМ
Два Майдани підписали спільну заяву про єдність
«На євромайданах провели чудовий захід. Мітингувальники з майдану Незалежності передали мітингувальникам на Європейській площі пінопласт, каремати, щоб не холодно було сидіти на сходинках, і гарячу їжу. Було дуже зворушливо і весело. Потім разом скандували: «Ми один Майдан!» — про це одразу після єднання відзвітував у «Фейсбуці» комендант містечка біля Українського дому Андрій Парубій, нардеп із ВО «Батьківщина».
Попередньої ночі на Євромайдані під стелою Незалежності чергувала і співала з людьми Руслана, а біля Укрдому, аби зігрітися, розпалили вогнища у металевих бочках — так само, як робили під час Помаранчевої революції 2004 року.
Майданів справді лишається два — «громадський» і «політичний». На обох уранці лишається по кілька сотень людей, до вечора збирається по кілька тисяч. Люди прибувають і з регіонів, і з Києва.
Учора вдень лідери двох заявили про свою єдність, видавши з цього приводу спільну заяву. «Ідея євроінтеграції символічно об’єднала два знакові місця нашої столиці — майдан Незалежності, який є символом України, та Європейську площу, яка символізує Європу в Україні. Це є символом єдності заради ідеї європейської інтеграції. Сьогодні нас знову намагаються розсварити та поділити, але з цього нічого не вийде. Ми різні — але ми єдині», — йдеться у відозві, яку підписали лідери опозиційних сил Арсеній Яценюк, Віталій Кличко, Олег Тягнибок та організатори мітингу з числа представників громадськості на майдані Незалежності.