У медичних картках хворих немовлят лікарі здебільшого писали: «гостре отруєння молочними продуктами» або «кишкове захворювання невстановленої етиології». Саме з таким діагнозом два місяці тому в Києвi близько шестисот дітей дошкільного віку потрапили на лікарняні ліжка. Як повідомляла «УМ», причиною отруєння дітей стала ротавірусна інфекція. Технологічний процес підготовки сиркової маси на злощасній фабриці-кухні №1 включав ручну працю. Так зараза і потрапила до харчування немовлят.
Отруєння минулось, і, на щастя, без трагічних наслідків, у більшості малих пацієнтів медики характеризували захворювання як середнього ступеня важкості. І все ж тепер справа про отруєння дітей переходить з медичної в юридичну сферу. У деяких постраждалих — дисбактеріоз, що виник після лікування антибіотиками. Деякi малята після такої екстреної госпіталізації та інтенсивного лікування стали нервовими.
Досі неясно, хто має нести відповідальність за цю шкоду, завдану здоров'ю дiтей. Хто відшкодує батькам матеріальні та моральні збитки, яких вони зазнали через недбалість працівників злощасної фабрики? Так, у приймальні народного депутата України Миколи Катеринчука, одного з провідних юристів фракції «Наша Україна», накопичилось більше ста позовних заяв від батьків, чиї діти отруїлися, скуштувавши сирок з молочної кухні. Надання юридичної допомоги батькам потерпілих пан Катеринчук, заступник голови Комiтету Верховної Ради України з правових питань, організував у рамках програми «Народний адвокат». Водночас Микола Катеринчук каже, що важливо не стільки передати позовні заяви до суду, скільки фактично задовольнити вимоги обурених батьків. Тут важливе і просто бажання влади допомогти. У Києві, зазначає Микола Дмитрович, «батьки міста» на чолі з Олександром Омельченком таке бажання демонструють (столиця, приміром, закупила потерпілим потрібні медпрепарати). Як повідомила помічник депутата Ольга Мачугіна, нинi готуються депутатськi звернення окремо по кожному факту отруєння на iм'я прокурора мiста Києва Рената Кузьмiна, в якому депутат просить визнати потерпілим по цій справі та визнати цивільним позивачем для можливості відшкодування моральних та матеріальних збитків, пов'язаних із фактом отруєння дитини.
Проблема допомоги батькам ускладнюється тим, що деякі з них навіть не можуть юридично довести, що купували продукцію молочної кухні. Приміром, вони могли отримати інфікований сирок від знайомих, друзів, через треті руки — можуть заперечувати їм у судi. Проте батьки є постраждалими, оскільки їхня дитина тяжко отруїлась, а отже, потребують відповідного юридичного захисту. Як вирішуватимуть проблему цієї категорії потерпілих — наразi невідомо.