Блокування новим блокам не завада?

05.08.2004

      Сьогодні на атомних станціях України в роботі 10 із 13 енергоблоків. Планові ремонти тривають на Запорізькій та Південноукраїнській АЕС. Незабаром до працюючих блоків приєднаються два побудованих — на Хмельницькій та Рівненській станціях. Тепер, коли українська сторона заявила, що блоки «на підході», європейські партнери знайшли кошти на кредит для забезпечення безпеки роботи блоків. Європейський банк реконструкції і розвитку та організація «Євроатом» виділили Україні кредит в обсязі 125 мільйонів доларів на модернізацію та підвищення безпеки другого енергоблока Хмельницкої та четвертого — Рівненської АЕС (ХАЕС-2 та РАЕС-4). На цих станціях побували інспектори МАГАТЕ. Зауважень щодо ядерного палива, документації чи персоналу в них не було.

      А перед тим, як справа зрушила з місця, в атомників були великі неприємності. Державна виконавча служба Шевченківського районного управління юстиції Києва 11 червня заарештувала банківські рахунки Енергоатому, тим самим виконуючи рішення Господарського суду Миколаївської області від 4 червня за позовом британської компанії Ledehead Enterprises Limited. А місяцем раніше Рахункова палата звинуватила компанію в нецільовому та неефективному використанні з порушенням законодавства понад 35 млн. гривень бюджетних коштів, передбачених на добудову блоків. Ще раніше атомникам довелося під тиском найвпливовіших власників корпоративних облігацій Енергоатому змінювати умови їх випуску (нагадаємо, лід-менеджером випуску і розміщення цих облігацій є ЗАТ «Альфа-Банк»). Внаслідок цього термін початку поступового дострокового погашення облігацій Енергоатому було перенесено на вересень 2004 року замість січня 2005-го.

      Незважаючи на всі ці перепони, Енергоатом впритул наблизився до заповітної мрії. Днями реакторну установку ХАЕС-2 було виведено на мінімально контрольований рівень потужності, тобто на рівень, який забезпечує необхідну точність вимірів. Енергетичний пуск блоку намічено на 8 серпня цього року. Що ж до РАЕС-4, то його почнуть завантажувати ядерним паливом з 15 по 20 серпня, а запустити планують 27 вересня.