Місія Міжнародного валютного фонду, яка працювала в Україні з 19 липня по 3 серпня, дійшла висновку, що український уряд не дотримується зобов'язань за програмою «упереджувальний «стенд-бай». Представництво МВФ в Україні заявляє: «Завершити перегляд програми в рамках угоди «стенд-бай» не виявилося можливим внаслідок відхилень у запровадженні фіскальної політики, структурних заходів у податково-бюджетному та банківському секторі, а також накопичення нових прострочених заборгованостей з відшкодування ПДВ». Зокрема, місія МВФ заявляє про те, що ухвалені в середині червня зміни до бюджету-2004 збільшили його дефіцит до 2,75 відсотка ВВП проти цільового показника за програмою, встановленого на рівні 1,75 відсотка. (Нагадаємо, 17 червня Верховна Рада ухвалила запропоновані урядом зміни до бюджету-2004, якими, зокрема, збільшила доходи бюджету на 4,5 млрд. грн. — до 65,2 млрд., видатки — на 7,9 млрд. грн. — до 72,2 млрд., дефіцит бюджету на 4 млрд. грн. — до 7,4 млрд.).
Крім того, на думку місії, «не чітко вимальовуються» перспективи надходжень від ПДВ у зв'язку зі слабким рівнем надходжень від цього податку у першій половині року. Місія МВФ також зазначає, що уряд отримав можливість використати додаткові надходження від приватизації, однак має намір подати новий план фінансування видатків лише у вересні. Поки ж обсяг видатків не визначено, а відтак і дефіцит. У документі висловлюється стурбованість тим, що підвищення дефіциту бюджету посилює інфляційний тиск.
Між іншим, останннє зауваження достатньо вмотивоване, адже саме МВФ є найбільшим кредитором уряду: 29 березня Рада директорів фонду схвалила виділення Україні кредиту в розмірі 411 млн. SDR, що становить близько 605 млн. доларів у рамках програми «упереджувальний стенд-бай». Програма «упереджувальний «стенд-бай» передбачає, що кошти, які виділяють, перебувають на рахунках МВФ і можуть бути надані тільки у разі особливих ситуацій на запит України.
Утім український уряд не погодився з оцінкою МВФ щодо дефіциту держбюджету. «...Ми не вважаємо, що в нас є реальний дефіцит держбюджету. В Україні його немає, вся справа у методології підрахунку. У нас бюджет повністю покривають ресурсні позиції», — заявив позавчора перший віце-прем'єр, міністр фінансів Микола Азаров. За його словами, уряд виконує домовленості з МВФ. Що ж до такого «маяка», як компенсація з ПДВ (ідеться про співвідношення її з прихованим дефіцитом бюджету), то пан Азаров пообіцяв: уряд уже до осені зможе розв'язати цю проблему.
«Заява місії МВФ засвідчила, що уряд Януковича здійснює в економіці політику подвійних стандартів», — так прокоментував ситуацію народний депутат України, член парламентського Бюджетного комітету Євген Жовтяк. На думку «нашоукраїнця» з Української народної партії, МВФ фактично визнав, що бюджет України після внесених до нього червневих змін — це бюджет з «відкритим» дефіцитом; дефіцитом, що може «наганятися» нескінченно. По-друге, продовжив народний депутат, фонд привернув увагу до парадоксальності ситуації, коли економічне зростання супроводжується нарощуванням дефіциту. По-третє, МВФ ще раз відзначив проблематичність «ПДВ по-українському». Після призначення нового голови ДПА, за словами Євгена Жовтяка, до нього як до народного депутата різко збільшилася кількість звернень підприємців щодо несплати податкової компенсації ПДВ. За їхніми твердженнями, податкова, по суті, відмовилася проводити відшкодування і щосили намагається визнати всі заявки на відшкодування «фіктивними». Натомість підприємцям силоміць нав'язують ПДВ-облігації, а тим, хто відмовляється, всіляко «викручують» руки, щоб вони на те зголосилися.