Досі не лише в Україні, а й в СНД лікарі не наважувалися виконувати трансплантацію таким маленьким пацієнтам. Сьогодні чи завтра Ірину Бикову, мешканку Сімферополя, яка стала донором для своєї дев'ятимісячної доньки Маргарити, випишуть iз лікарні разом iз донькою цілком здоровими. Як сказала на прес-конференції мама-донор: «Я почуваюся чудово. Навіть краще, ніж до операції!»
Ірину Бикову оперував Валерій Саєнко, директор Інституту хірургії і трансплантології Академії медичних наук, її маленьку доньку — старший науковий співробітник інституту Олег Котенко. А загалом на операції, яка тривала протягом двадцяти годин, працювало 30 спеціалістів — три пари хірургів, анестезіологи, медсестри, лаборанти та служба крові. «Ви знаєте, це досить незвичне відчуття, коли пацієнт, якого оперуєш, займає одну п'яту операційного стола, — сказав хірург Олег Котенко. — Ми змушені були сконструювати спеціальний каркас, щоб знерухомити нижню частину тіла дівчинки. Ну й, звичайно, операцію виконували під багаторазовим збільшенням, тому що в такого маляти все мікроскопічне, а нам доводилось зшивати судини».
Незважаючи на те, що вагітність мами протікала без відхилень, за примхою природи Маргарита Бикова з'явилась на світ із атрезією (простіше кажучи — відсутністю) жовчних внутрішньопечінкових протоків. Уже через три дні після народження у неї почалась жовтуха. З тих пір дівчинка не виходила з інфекційних лікарень. Через те, що печінка не функціонувала як слід, організм постійно страждав від інтоксикації. Першу спробу допомогти — операцію з випрямлення жовчних протоків — Маргариті зробили у грудні минулого року. Це не допомогло. Гепатит почав переходити в цироз. Порятувати дівчинку могла тільки трансплантація. Доведені до відчаю батьки побували навіть у Росії. Але у Москві не брались оперувати тому, що хоч дітям роблять подібні операції, досі не ніхто не оперував маля, вага якого менше десяти кілограмів. А Маргарита важила тільки близько шести і через хворобу не набирала ваги.
Трансплантацію печінки виконують і у Києві, в Інституті хірургії і трансплантології, але досі їх робили тільки дорослим. І коли Бикови врешті-решт звернулись по допомогу до директора Інституту Валерія Саєнка, йому довелось швидко приймати складне рішення. Складність полягала не тільки у відповідальності за операцію, а й у її дорожнечі. Ніхто не оперував таких малих пацієнтів раніше, а отже, не було і необхідної апаратури. Тож спеціально для Маргарити довелось закуповувати нове обладнання. Кошти на це дали Академія медичних наук, Національний Комітет спорту інвалідів України та Фонд підтримки паралімпійського руху в Україні.
Прикметно, що Риточка Бикова, яку після успішної трансплантації народний депутат України та президент Національного комітета спорту інвалідів України Валерій Сушкевич величає не інакше, як королевою Марго, народилась у День незалежності — 24 серпня 2003 року. Можливо, каже депутат, саме тому їй неймовірно пощастило і вони знайшли немалі кошти на саму операцію — близько 200 тисяч гривень. За статистикою, діти з її діагнозом помирають, не доживши до трьох років. Валерій Сушкевич каже, його спонукало допомогти Маргариті Биковій не тільки те, що про це попросив її дідусь Ігор Ковальов, який є головним будівельником центру паралімпійської підготовки (Комітет зводить цей центр у Євпаторії), а й особистий досвід. «У мене був молодший брат, разом з яким ми у дитинстві перехворіли поліомієлітом. Так от мені тоді через перенесену хворобу відмовили руки і ноги, а він вийшов з лікарні начебто здоровим. І тільки через два роки з'ясувалось, що у брата атрофувалися обидві нирки. Він дожив до шістнадцяти років, а за рік до того, як помер, хірурги почали робити операції з пересаджування нирок. Власне, йому вже й тоді не можна було б допомогти, тому що організм був остаточно отруєний сечовиною, але я не можу не думати про те, що якби це було зараз, мого брата можна було б урятувати», — поділився Валерій Михайлович.
Сам директор Інституту хірургії і трансплантології Валерій Саєнко переконаний, що розвиток трансплантології в Україні гальмує не стільки відсутність коштів чи обладнання, а швидше, низький рівень свідомості суспільства. «Ми мали змогу зробити таку операцію Маргариті Биковій, тому що мама віддала їй 250 грамів власної печінки. Але можна було б рятувати набагато більше хворих за допомогою трупного донорства. Недавно в Іспанії таким чином за якісь лічені дні знайшли донора для дитини місячного віку, приреченої загинути через патологію печінки. Для нас, на жаль, це поки що недосяжний рівень», — сказав Валерій Феодосійович.
Та все одно, тепер за допомогою придбаного для унікальної операції обладнання, можливо, й іншим подібним хворим вітчизняні трансплантологи зможуть допомогти.