Наскільки реалістичним завданням є доручення керманича МВС Віталія Захарченка «розібратися в ситуації з рейдерськими захопленнями і судовими посередниками в господарських судах», побачимо вже невдовзі. Зауважимо, що таке доручення міністра є дещо запізнілим, адже за час каденції його попередника Анатолія Могильова, як і його каденції, чимало підприємств в Україні змінило власників.
«До МВС надходять непоодинокі звернення про спроби здійснення так званих «рейдерських атак». Подібним неправомірним діям сприяють особи, які пропонують виступити посередниками та «вирішити питання» протиправної зміни власника за допомогою рішень господарських судів, — iдеться в офіційному повідомленні МВС. — У результаті проведення подібних дій неправомірно змінюється власник майна, що викликає нарікання людей на бездіяльність органів влади, підриває довіру громадян до влади та дискредитує її в очах суспільства. Крім того, подібна ситуація негативно впливає на бізнесове середовище та інвестиційний клімат у державі».
Виникає питання: невже до МВС не надходили подібні звернення рік–два тому? Але влада «прозріла» лише зараз. Нещодавно проблему рейдерства озвучив на засіданні уряду Прем’єр–міністр Микола Азаров. Як бачимо, вже за кілька днів після цього «розібратися із цим негативним явищем» узявся міністр Захарченко. Глава МВС одразу провів нараду, на якій дав завдання керівникам структурних підрозділів «розібратися в цій ситуації». Тим більше що ще півроку тому було поновлено діяльність Міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств під головуванням першого віце–прем’єр–міністра Сергія Арбузова.
Як саме потрібно розібратися? У власному блозі пан Захарченко додатково вказує на можливу «панацею»: потрібно розробити Державну антирейдерську стратегію, проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та ухвалити спеціальний антирейдерський закон (адже зараз навіть саме поняття «рейдерство» законодавчо не визначене). При цьому, за всіма зверненнями підприємств, які постраждали від рейдерів, визначена роль кожного відомства у вирішенні порушених питань.
Так, за словами міністра Захарченка, міліцейське відомство взяло на контроль хід розслідування спроби захоплення санаторію для дітей iз батьками на Львівщині, заплановано перевірки щодо ситуації навколо бази відпочинку Українського товариства сліпих у Києві та фактів захоплення схилів моря і прибережної смуги в Одесі.