Як уже повідомляла «УМ», недавно на Рівненщині медики зафіксували спалах захворювання на кір. Із 23 жовтня по 8 листопада у cелі Цепцевичі Сарненського району захворіли 53 учні місцевої школи. На щастя, в усіх пацієнтів лікарі діагностували легку форму захворювання. Медики кажуть: підвищення рівня захворюваності викликане відмовою від щеплень (4 тисяч жителів Рівненської області відмовилися від вакцинації) та циклічністю недуги. А також... браком самих вакцин.
Як зазначає Людмила Палатна, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медуніверситету ім. О. Богомольця, кір — гостре інфекційне захворювання, уникнути якого дуже складно, якщо ви перебуваєте у контакті з хворим та не маєте щеплення проти недуги: «Як говорив колись епідеміолог Громашевський, уникнути кору може лише той, хто за своє життя жодного разу не спілкувався з таким хворим. Небезпека в тому, що інфекція передається повітряно–крапельним шляхом. До того ж на початкових етапах кір складно відрізнити від звичайного ГРВІ». У перші три дні хвороба проявляє себе сухим кашлем, температурою, головним болем, нежиттю, слабкістю. Характерний червоний висип з’являється лише на четвертий день. Тому найчастіше до лікаря звертаються, коли хвороба вже сягнула свого піку.
Єдиний захист від кору — вакцинація. Однак останнім часом багато українців відмовляються від профілактичних щеплень, кажуть, що не впевнені в якості й безпечності вакцин. Медики ж стверджують: боятися щеплення не варто, адже таким чином ми захищаємо не тільки себе, а й суспільство. «Ми можемо почуватися спокійними лише тоді, коли рівень вакцинації населення сягає 95%. Цього року цей показник в Україні становить лише 50%, а в Києві — 30%. І це викликає тривогу, — наголошує Вікторія Задорожна, директор Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. Громашевського. — Тому ми наполегливо рекомендуємо проводити щеплення від кору двічі: в 1 рік після народження та в 6 років робити ревакцинацію». До того ж, зауважують експерти, відсутність щеплення у майбутніх матерів може спровокувати недугу у малюка на першому році життя, адже антитіл проти кору він не отримає «у спадок». Ситуація має і зворотний бік: вакцин КПК проти кору нині катастрофічно бракує. Рівненська область отримала їх цього року лише 21% від реальної потреби. Чому — нині з’ясовує прокуратура.
ДО РЕЧІ
Медики заспокоюють: епідемії кору в Україні наразі немає. Торік у країні фіксували спалах недуги (занедужало 12 тисяч осіб у всіх регіонах). Нині показники набагато нижчі: в цілому в Україні за 2013 рік перехворіло 500 чоловік, у Києві — 100. Лікарі прогнозують сплеск захворювання на вітрянку та краснуху, однак епідемії не передбачають. Кажуть, що це будуть «сезонні показники». Водночас через низький рівень вакцинації проти інфекційних хвороб в Україні може спалахнути захворювання на поліомієліт (останні випадки недуги в Україні фіксували у 1994 році).