Фінансова криза оптимізму не додає: як свідчить оприлюднений днями звіт Організації з економічної співпраці та розвитку (OECD) про розвиток якості життя в Європі, чимало мешканців ЄС задоволені життям менше, ніж п'ять років тому. Як повідомляє «Німецька хвиля», виняток становлять лише німці та данці. Причому громадяни ФРН задоволені життям навіть більше, ніж до початку кризи: за останні п'ять років кількість жителів Німеччини, які стверджують, що «дуже задоволені» життям, зросла з 53 до 61 відсотка. Рівень довіри до уряду в Німеччині за останні кілька років теж підвищився — від 35 до 42 відсотків.
Набагато похмуріші настрої панують у країнах Південної Європи. У Греції, Італії та Іспанії люди втратили не лише частину заробітків, а й оптимізм. Рівень задоволення життям у цих країнах із 2007 року знизився на 20 відсотків. Ще більше постраждав рівень довіри до влади. Зростання розчарування спричинене передусім високим рівнем безробіття серед молоді.
Нове дослідження OECD — частина проекту Better–Live–Initiative («Ініціатива кращого життя»), у рамках якого фахівці відстежують рівень якості життя в різних країнах Євросоюзу. На думку дослідників, уряди європейських країн не повинні зациклюватися на високому ВВП, а брати до уваги й інші фактори, які впливають на добробут людей: доступне житло, гідний рівень зарплат, якісний стан довкілля, шанси на освіту.
Штефан Вайк із Інституту соціології Лейбніца давно вивчає задоволеність життям у зв'язку з довірою до влади. Він зафіксував, що серед європейців найспокійніші та найбільш задоволені життям — данці. Звісно, на це впливає високий середній дохід на душу населення, але річ не тільки в грошах. За певного рівня добробуту задоволеність життям перестає збільшуватися, навіть якщо доходи зростають. Окрім матеріальних, данський оптимізм має суспільні причини, каже соціолог. «Результати нових досліджень показали: одна з причин — у тому, що люди більше довіряють владі та владним інституціям. Скажімо, ризик втратити роботу в Данії не такий уже й малий. Але люди вірять, що знайдуть нове місце, якщо втратять старе».
Протилежні настрої Вайк помітив у Польщі, Чехії та інших східноєвропейських країнах: «У колишніх соціалістичних державах люди мало довіряють демократичним інституціям і тому особливо незадоволені — навіть більше, ніж можна було б очікувати з огляду на їхнє матеріальне становище».