«Крайнім» у руйнації автентичної хати чумака, яку розвалили в Моринцях, став генеральний директор Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» Олександр Комаренко. Днями він добровільно пішов iз посади. «Я сам написав заяву про звільнення, бо не хочу вмерти біля тієї хати. У мене немає здоров’я переносити всі ці стреси», — сказав «УМ» пан Олександр, який керував заповідником два останні роки. Його звільнили «за згодою сторін».
«Згода» ця прийшла завдяки Президенту Віктору Януковичу, котрий наприкінці минулого тижня на засіданні Гуманітарної ради наказав жорстко розібратися з винними у руйнуванні хати чумака. Відтак на доручення Президента прокуратура Черкаської області почала «перевіряти обставини демонтажу хати чумака». До перевірки залучені фахівці Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, Інспекції державного архітектурно–будівельного контролю, Державної фінансової інспекції та охорони культурної спадщини в області, прозвітували у прес–службі обласної прокуратури.
Олександр Комаренко наголошує, що хата чумака не була навіть на балансі заповідника. Тобто не встигла «дійти». «Є тільки рішення сесії Моринської сільської ради про її передачу. А для завершення процедури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів №1482, необхідно було одержати погодження Міністерства культури з Мінфіном, Фондом держмайна тощо, — каже «УМ» екс–гендиректор. — Акта передачі цієї хати, залишкова вартість якої — 136 грн., немає в природі. Я її не приймав на баланс і вказівок розбирати її теж не давав». Зате, каже, є висновок Академії будівництва про те, що хату чумака можна довести до ладу тільки єдиним способом — розібравши її і відновивши повністю.
У «культурному» управлінні облдержадміністрації запевняють, що об’єкт відновлять до 1 грудня. «З дня на день чекаємо фінансування і тоді розпочнемо зведення хати чумака. Поки що всі деталі старої хати, які можна використати, запаковані у целофан, а замість тих, що погнили, виготовляються нові, причому коштом спонсорів», — пояснює Микола Суховий, заступник начальника обласного управління культури. Про те, що на цьому місці планувалося звести цілий етноцентр ціною в 2 млн. гривень, в ОДА наразі не згадують.