Сенсаційне повідомлення про можливе перебазування ВМС України зi зручного Севастополя в озеро Донузлав неподалік Феодосії, що начебто планується здійснити після останніх домовленостей українського та російського президентів, спробував спростувати начальник Головного штабу, перший заступник головкома ВМСУ Ігор Кабаненко. «Це повідомлення носить провокативний характер, — вирішив капітан I рангу Кабаненко, реагуючи на опубліковану ЗМІ заяву Громадського комітету «Український Севастополь». — Базування ВМС України та Чорноморського флоту РФ у Севастополі здійснюється в межах базових угод про параметри поділу Чорноморського флоту колишнього СРСР». Водночас в інтерв'ю Бі-Бі-Сі він визнав, що існують плани перебазування принаймні частини українського флоту з Севастополя в Донузлав, щоправда, не уточнивши, про яку саме частину флоту йдеться. Отже, немає диму без вогню.
Дивно, що на такі досить серйозні звинувачення не зреагував ніхто з вищого керівництва оборонного відомства та загалом держави. Обмовка пана Кабаненка в інтерв'ю Бі-Бі-Сі бувалій людині підказує, що, як мінімум, у формі ідеї, розмови, оббалакування ця тема — переведення ВМСУ подалі від «основної бази базування ЧФ РФ» — існує. Згадаймо, що Москва в перші роки нашої незалежності боролася за Севастополь дипломатичними засобами не згірше, аніж військовими: майже два роки росіяни добивалися, аби в документах про поділ ЧФ СРСР було зафіксовано «просте словосполучення»: «головною базою ЧФ РФ є Севастополь». Росії ніде розміщувати свій військовий флот на півдні. А він є фетишем державної спроможності ще з часів Петра I.
ДОВIДКА «УМ»
У складі ВМС України — понад 30 кораблів та близько 50 суден. Практично всі вони отримані внаслідок розподілу Чорноморського флоту. Вік більшості бойових кораблів і катерів — понад 20 років. Флот в основному представлений фрегатами, корветами, мінно-тральними та десантними кораблями. Найбільш боєздатними є флагман нашого флоту — фрегат «Гетьман Сагайдачний» — та великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський». В останні роки саме вони представляють Україну за кордоном. Інші відомі кораблі — корвети «Луцьк» та «Придніпров'я», корабель морської охорони «Георгій Ігнатенко», ракетний катер «Прилуки».
Ударні надводні сили ВМС України мають сiм ракетних катерів і один підводний човен «Запоріжжя», що перебуває у небоєздатному стані.