Понад 370 запитів за фактами порушення закону у сфері охорони здоров’я передала до контролюючих та правоохоронних органів Тимчасова слідча комісія, створена при Верховній Раді п’ять місяців тому. Результати перевірок, як зізнаються самі члени ТСК, «неможливо читати без сліз». Зловживання службовим становищем, шахрайство, махінації під час проведення тендерів... Лише за період iз 2012 по 2013 рік члени комісії виявили близько ста фактів відвертих порушень iз боку управлінців МОЗ.
Найбільшої уваги у списку порушень заслуговують тендери. Як заявляють «слідчі», Міністерство охорони здоров’я переплатило за нові карети швидкої допомоги Peugeot Boxer більш як третину виділених на них грошей. Що ж за «царські карети» возитимуть хворих українців? «Одне авто обійшлося державі у 649 тис. гривень. Однак коштує така автівка без обладнання 250—260 тис. грн. Отже, на устаткування для «швидкої» витратили близько 400 тис. грн. Але обладнання — китайське! З 21 одиниць обладнання у машині лише чотири — не китайського виробництва. Про яку якість медичного обслуговування можна говорити?» — резюмує член ТСК Павло Петренко.
За висновками економічного та товарознавчого дослідження, проведеного Київським науково–дослідним інститутом судової експертизи, при закупівлі карет швидкої допомоги у 2012 році бюджет зазнав збитків на 56 млн. 619 тис. 614 грн. Так, за кожну автівку МОЗ віддав ТОВ «КРАС» 649 тис. грн. Натомість експерти оцінили машину з усім наявним у ній обладнанням у 465 тисяч. Отож новенькі 1063 автiвки обійшлися майже в 922 млн. грн.
Цікаво, що сам тендер переносили чотири рази, мотивуючи тим, що його учасники не встигли оформити всі документи. Заявку на участь подали 11 компаній–автовиробників. Але що вражає — долучитися до участі можна було навіть у день конкурсу, а такого немає в жодній країні Європи. Як заявляє член ТСК Павло Петренко, склалося відчуття, що переможець торгів був відомий заздалегідь, а тендер — лише показовий виступ «для громадськості».
Мінохорони здоров’я у відповідь назвало висновки депутатської ТСК «політично вмотивованими». І днями влаштувало показову процедуру розкриття конкурсних пропозицій на закупівлю автівок «швидкої». Щоб продемонструвати відкритість, запросили журналістів i депутатів. «Подія відбувалася під прицілом камер і транслювалася на всю країну на офіційному сайті медичного відомства. Це є підтвердженням того, що Міністерство охорони здоров’я України нічого не приховує і не лобіює чиїсь інтереси», — заявив заступник керівника МОЗ Роман Богачов.
Конкуруватимуть у торгах наступні компанії: «Автоспецпром», «Ілатанмед», «СітіТранспортГруп», «ГлобалАвтоГруп», НВО «Практика», «АІС Столиця», «АМЗ корінними» (Польща), ProfileVehicles (Фінляндія). Докладний протокол торгів на закупівлю автомобілів «швидкої» та їхнє устаткування, в якому буде вказано пропозиції учасників за вартістю, буде оприлюднено впродовж трьох днів після його підписання всіма сторонами, підкреслили в прес–службі МОЗ.