Позачергові парламентські вибори, що відбулися минулої п’ятниці–суботи в Чехії, засвідчили розчарування електорату в правих силах. Найбільше голосів — 20,5% — здобула Соціал–демократична партія. Комуністична партія Чехії та Моравії, якій соціологи пророкували друге місце, у результаті опинилася на третьому, та все одно, порівняно з минулими виборами, підвищила свій результат майже наполовину — 14,9%.
А друге місце стало певною сенсацією цих виборів. Його посів створений лише два роки тому лівоцентристський рух «АНО» («ТАК»), який підтримали 18,7% виборців. Засновником цієї політичної сили, назва якої чеською мовою дещо парадоксально розшифровується як «Акція незадоволених громадян», виступив словак із чеським громадянством, друга найбагатша людина в країні Андрей Бабіш. Авторитетний журнал «Форбс» оцінює його статки у 2 мільярди доларів, а той факт, що на додачу до величезного агропромислового концерну Бабіш володіє медіа–холдингом, дало місцевій пресі підстави порівнювати його з італійським екс–прем’єром Сильвіо Берлусконі. Втім, самого політика таке порівняння обурює — Бабіш наголошує, що, на відміну від італійського популіста, він податковими махінаціями не займався і в сексуальних скандалах не фігурував.
Звинувачення в популізмі 59–річний олігарх також відкидає, як і закиди щодо своєї минулої співпраці зі спецслужбами комуністичної Чехословаччини. У парламенті рух «АНО» обіцяє проводити закони, що сприятимуть подоланню корупції.
Загалом із 17 партій і рухів, що брали участь у виборах, 5–відсотковий виборчий бар’єр подолали сім за явки виборців трохи менше 60%. Права партія ТОП–09 («Традиції, відповідальність, процвітання–09») на чолі з колишнім міністром закордонних справ і претендентом на посаду президента Карелом Шварценбергом здобула 11,9% голосів, а Громадянська демократична партія, яка з 2010 року була в Чехії правлячою, опустилася аж на 5–ту позицію — за неї проголосували 7,7% виборців. Порівняно з 20% трирічної давнини це дуже прикра поразка.
Також у парламент пройшли громадський рух «Розквіт прямої демократії», заснований підприємцем японського походження Томіо Окамурою (6,9%) та блок Християнсько–демократичної унії і Чехословацької народної партії (6,8%).
Нагадаємо, дострокові вибори в Чехії було оголошено після того, як у червні прем’єр–міністр Петр Нечас, а за ним увесь кабінет та Нижня палата парламенту, був змушений подати у відставку через корупційний скандал навколо голови апарату глави уряду Яни Надьової. На той час Надьова була коханкою Нечаса, а місяць тому — щойно жінка вийшла із СІЗО — вони одружилися.
Тепер головною інтригою є склад майбутньої правлячої коаліції, адже жодна з політичних сил не здобула в парламенті більшості місць. Найімовірніше, соціал–демократам доведеться блокуватися з Бабішем, проте цілком реальним учасником коаліції оглядачі називають і комуністів. Якщо ці прогнози справдяться й Комуністична партія Чехії увійде в уряд, таке станеться вперше після Оксамитової революції 1989 року.