Німеччина вимагає пояснень від США
Американські спецслужби могли прослуховувати телефонні розмови канцлера Німеччини Ангели Меркель. Як повідомив речник німецького уряду Штеффен Зайберт, до американських партнерів уже надіслано запит із вимогою надати пояснення. Нагадаємо, аналогічні вимоги американській адміністрації на цьому тижні висунули Франція та Мексика. Зайберт також повідомив, що Меркель особисто зателефонувала до президента США Барака Обами. Кілька місяців тому німецька влада вже зверталася до Вашингтона з проханням дати пояснення стосовно діяльності американських розвідслужб на території Німеччини, але так їх і не отримала. У відповідь на заяву Зайберта, що канцлер ФРН «вважає таку практику абсолютно неприйнятною», прес–секретар Білого дому Джей Карні запевнив: «Сполучені Штати не прослуховують і не будуть прослуховувати розмови канцлера Німеччини».
Нові звинувачення у шпигунстві на адресу США дещо затьмарили переговори на саміті ЄС, який розпочався вчора в Брюсселі. Президент Франції Франсуа Олланд наполягає на тому, аби питання щодо прослуховувань американськими спецслужбами громадян і керівництво інших держав було винесене на порядок денний саміту. Лідери Євросоюзу також обговорять економічне відновлення ЄС та проблеми імміграції.
Катастрофа автобуса в Таїланді: 22 жертви
На північному заході Таїланду в аварії автобуса позавчора загинуло 22 і отримали травми 16 людей. Автобус віз прочан, які поверталися з відвідин буддійського храму. Із не встановлених наразі причин водій втратив керування, автобус різко завернув і впав у 30–метровий рів біля крутої та вузької дороги в провінції Лампанг. Більшість загиблих — жінки. Водію, який отримав поранення, але вижив, висунуто обвинувачення в необережній їзді, за що йому загрожує 10 років ув’язнення. За даними МВС Таїланду, щороку в автомобільних аваріях у країні гине до 26 тисяч людей.
Росія: за дії терористів відповідатимуть родичі
Росія запровадить зміни до законодавства, які мають підвищити ефективність протидії тероризму. Згідно з ними, за збитки від теракту відповідатиме не лише сам терорист, а і його родина. Законопроект, підготовлений за вказівкою президента Володимира Путіна після нещодавнього вибуху автобуса у Волгограді, вже внесено на розгляд Держдуми. Ним передбачено фінансову та майнову відповідальність родини, з якої походить терорист, аж до конфіскації всього майна. Раніше відшкодування за заподіяні збитки можна було стягувати лише з самого терориста, якщо він вижив після замаху. Але частіше за все їх виплачувала держава. Новацією є також пропозиція Путіна запровадити покарання за вишкіл терористів. Карати позбавленням волі на термін до 10 років і штрафом до 500 тисяч рублів будуть як «наставників», так і учнів. Таке саме покарання очікує за організацію терористичної групи. А приналежність до збройних злочинних угруповань (також і тих, що діють на теренах інших країн) «тягтиме» на 6 років тюрми.
Китай та Індія підписали угоду про кордони
Глави урядів КНР та Індії Лі Кецян та Манмохан Сингх підписали в Пекіні історичну угоду про прикордонну співпрацю. Документ має сприяти нормалізації двосторонніх відносин та розв’язанню конфліктів на кордоні, які багато років затьмарювали добросусідські взаємини. Зокрема, глави урядів зобов’язалися обмінюватися інформацією про військові маневри поблизу кордонів сусіда, провадити регулярні взаємні зустрічі та консультації у спеціально визначених для цього місцях і координувати патрульні акції. З часу здобуття Китаєм незалежності 1947 року дві найбільші за населенням країни перебували в стані перманентного конфлікту щодо кордону в Ладакху, регіоні між Гімалаями та Каракорум. Інша кордонна суперечка стосувалася теренів, які прилягають до індійського штату Асам, Бутану та Бірми. Китай вважає ці території своїми.