Лелеку здавна вважають символом сімейного благополуччя, щастя та любові до рідної землі. В Україні до лелек ставляться як до священного пернатого. Двір, де є лелече гніздо, вважається щасливим. Розорити гніздо лелек, полохати їх — завжди вважалося великим гріхом.
В Україні налічується більше 30 тисяч лелечих гнізд, і майже третина з них облаштовані на опорах низьковольтних ліній електропередач. Енергетики стурбовані таким явищем, адже трапляється, що домівки птахів є причинами замикання в електромережі, обривів ліній електропередач, збоїв в енергопостачанні. Саме з метою уникнення цих проблем у Коростенському районі на Житомирщині почали знімати зi стовпiв гнізда лелек. Місцеві жителі були здивовані та спантеличені діями енергетиків. «Скільки себе пам’ятаю, поряд iз помешканням мого товариша завжди було те лелече гніздо, щороку родина бузьків прилітала до нього, а восени відлітала вже з поповненням. А минулого тижня приїхали РЕМівці і знесли його. Прикро і якось не полюдськи... Птахи тільки недавно відлетіли, весною повернуться, а повертатися нікуди», — бідкається житель Коростеня Віктор Павлович.
Містянам працівники РЕМу кажуть, що лише виконують вказівку згори, із «Житомиробленерго». Там «перевели стрілки» на «Укренерго». «На електричних стовпах не повинно бути жодних сторонніх предметів, у тому числі гнізд птахів. Такими є вимоги Правил експлуатації повітряних ліній електропередач. Мокрі гнізда можуть стати причиною коротких замикань. Від цього, буває, виникають пожежі», — пояснює технічний директор ВАТ «Житомиробленерго» Юрій Павловський.
Але ж є й оптимальні рішення, які допомагають і домівки птахів зберегти, і правила техніки безпеки не порушувати. Президент Західноукраїнського орнітологічного товариства Андрій Бокотей вже давно знайшов вихід із цієї ситуації і втілює його в життя: «Білий лелека занесений у Червону книгу, тому посягання на його гніздо — це те саме, що посягання на самого птаха. Такі дії заборонені чинним законодавством. Отже, ті інструкції, якими користуються енергетики, мають бути переглянуті. Спільно з «Львівобленерго» ми переобладнуємо лелечі гнізда, будуючи спеціальні платформи. Так ми зберігаємо оселю птахів та усуваємо всі проблеми, які можуть виникнути з електропостачанням. Ми навіть видали книгу «Люди, лелека й енергетика: вирішення проблеми», в якій детально описуємо, як, не знищуючи гнізда, можна жити в мирі з цими чудовими птахами». Саме завдяки злагодженій роботі «Львівобленерго» та членів орнітологічного товариства було реалізовано програму «Захист білого лелеки», під час якої було встановлено 736 платформ для бузьків. Їх монтують високо над дротами, що запобігає ураженню птахів струмом. А на лінії електропередач, що розташовані під новою лелечою оселею, накладають ізоляційні трубки, які захищають проводи від пташиного посліду.