Столичний зоопарк починає потроху переводити у зимові вольєри тварин, яким наші суворі зими протипоказані. Загалом, як розповів «УМ» начальник відділу зв’язків із громадськістю Анжеліка Комарова, на календар не орієнтуються, адже температура не завжди відповідає порі року. Тому сезонне переведення звірів у криті вольєри відбувається, так би мовити, в персональному порядку. Поспішайте бачити, адже окремих мешканців звіринця «заховають» від людських очей аж до самої весни.
Так, за браком спеціальних вольєрів усю зиму відвідувачі не бачитимуть фламінго, гіпопотама, тапіра, антилоп ориксів, кенгуру валабі та одну зі старійшин зоопарку — носорога на ймення Тривога. «Сумно, але такими є реалії нашого старого зоопарку, побудованого ще в часи, коли його робота на цілу зиму повністю завмирала», — пояснює пані Анжеліка.
Проте, заспокоюють у звіринці, чимало тварин і в холодну пору року гулятимуть у тих самих вольєрах. «Більшості людей, напевно, важко уявити левів на снігу. У нас це можливо, адже наші леви досить загартовані, оскільки були народжені в калінінградському зоопарку, де клімат iще суворіший за наш. Тільки–но трошки потеплішало, визирнуло сонце, то ми їх одразу ж випускаємо погуляти до літнього вольєра на годинку, — провадить прес–секретар столичного зоопарку.— Подібні стереотипи розвіюють і наші птахи. Люди вважають, що всі вони мають відлітати до теплих країв, як тільки приходить холоднеча. Насправді ж птахи відлітають від нестачі кормової бази, що спричинена зміною сезону. Отож навіть посеред зими ви матимете змогу побачити павичів, лелек та безліч гусеподібних».
Годованців зоопарку у холодну пору року чекає інше меню, збагачене вітамінами. Наприклад, розповідає нам Олександр Панчук, начальник науково–методичного відділу зоопарку, левам дістанеться додаткова «пайка» м’яса — не шість кілограмів, як улітку, а цілих вісім а мавпи навіть питимуть чай iз лимоном. «Організм мавп дуже схожий на людський, тож вони легко можуть підхопити типову ГРВІ, — пояснює пан Панчук. — Аби запобігти цьому, тваринкам дають банани, апельсини, хурму та виноград».