Міжнародний фонд Walk Free («Іди вільним»), який займається питаннями сучасного невільництва у всіх його формах, оприлюднив черговий «Глобальний індекс рабства». У цьому щорічному дослідженні експерти фонду аналізують, скільки людей у світі загалом і кожній країні зокрема живуть в невільницьких умовах. Згідно з останніми даними, загалом на планеті сьогодні 29,8 мільйона людей можна кваліфікувати як невільників. І мешкають вони, зокрема, й в Україні.
До сучасних форм невільництва відносять безпосередньо рабство (як–то викрадення, утримування в ув’язненні чи примус до роботи за борги), примусові шлюби, примусову трудову чи сексуальну експлуатацію дітей, торгівлю людьми та інші форми насильства над людською особою. Індекс рабства–2013 свідчить, що це ганебне явище в різних формах існує у більшості з охоплених цьогорічним дослідженням 162 країн світу. Перше місце за кількістю «рабів» на тисячу населення посідає Мавританія, хоча за абсолютними цифрами лідирує Індія, де до категорії невільних можна зарахувати близько 14 мільйонів осіб.
Загалом перша десятка країн із найбільшою часткою невільників має такий вигляд: Мавританія, Гаїті, Пакистан, Індія, Непал, Молдова, Бенін, Кот–д’Івуар, Гамбія та Габон.
Україна в індексі посіла 86–те місце, сусідня Росія — 49–те. При цьому за кількістю підневільних людей в абсолютних цифрах (понад півмільйона осіб) наш північний сусід відстав лише від Індії, Китаю, Пакистану, Нігерії та Ефіопії.
А за показником рабів на душу населення найвище з колишніх республік СРСР опинилася Молдова, яка загалом у рейтингу посіла шосте місце у світі.
В Україні у рабських умовах живе від 110 до 120 тисяч людей. Описуючи загалом ситуацію в регіоні «Росія та Євразія», автори звіту зазначають, що, за їхніми оцінками, невільниками тут можна назвати десятки тисяч людей. Тобто значно більше, ніж у задекларованій урядами статистиці.
А до десятки країн, для яких ця проблема найменш актуальна, увійшли: Данія, Фінляндія, Люксембург, Норвегія, Швеція, Швейцарія, Нова Зеландія, Велика Британія, Ірландія та Ісландія.
Автори звіту сподіваються, що він допоможе владі різних держав боротися з ганебним явищем поневолення. Хоча й визнають, що «багатьом урядам не сподобається те, що ми говоримо», як зазначив виконавчий директор фонду «Йди вільним» Нік Гроно.
Кількість людей, які живуть у рабських умовах, у звіті WFF є вищою, ніж в інших подібних дослідженнях. Так, Міжнародна організація праці оцінює кількість осіб, які займаються примусовою працею, майже у 21 мільйон.