Учора кияни вступили в нерівний бій за право спокійно жити у своїх будинках. Люди вкотре намагалися зупинити будівництво, яке незаконно ведуть під їхніми вікнами, на вулиці Жилянській, 120 б.
Близько сьомої ранку у двір заїхали вантажівки з бетонними плитами і підйомний кран. Будівельники почали встановлювати опори для паркану по периметру двору. Завадили їм місцеві мешканці. Сорок активістів голіруч пішли на техніку. Почалася штовханина. Плити опускали просто на людей, потім iз дворів з’явились якісь молодики, закидали протестувальників яйцями і втекли. Сутичка закінчилася швидко. Літню жінку будівельники штовхнули на одну з бетонних підпор. Вона сильно вдарилася. На виклик активістів прибула міліція, а забудовники припинили роботу.
Цього разу перемогу здобули громадяни, але ілюзіями вони себе не тішать, оскільки навчені гірким досвідом. «З нами представники будівельної компанії ніколи не спілкувалися. Ми не знаємо, хто цей таємничий забудовник, — розповідає Лідія Гончаренко, мешканка сусіднього будинку. — Ми майже щодня викликаємо міліцію. Вона зупиняє роботи, але лише на деякий час. От і сьогодні правоохоронці приїхали, побули 10 хвилин. Їм подзвонили по мобільному, після дзвінка вони розвернулися й поїхали. Приїздив слідчий iз Шевченківського РУГУ МВС, який пообіцяв розібратися у справі. Ми просто боїмося за своє житло. Боїмося, що з нашими будинками буде те саме, що з будинком 120 б. Ніхто за нас не хоче заступатися. Ніхто, крім нас самих, нас не захистить».
Історія ця проростає ще з 2007 року. Тоді на території Жилянської, 118 почалося будівництво, як стверджує інформаційний щит, «житлового будинку з нежитловими приміщеннями», хоча зараз ця тридцятиповерхова коробка схожа ні на що більше, окрім як на житлову висотку. Спорудження її проводили з відхиленням від проектної документації та іншими порушеннями. Рішення Київради про припинення будівництва забудовники — ЗАО «Концерн ЕССЕ» та ТОВ «Литий камінь» — ігнорували. Не зважили вони навіть на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 травня 2011 року.
Крім того, будівельники пошкодили вже нам знайомий будинок 120 б, що по сусідству. По фасаду пішла тріщина. Людей (а це 35 сімей, чотири з яких досі прописані у вже неіснуючому домі) відселили. Будинок стояв пусткою, доки в березні цього року його не зруйнували. На запит мешканців Державна будівельно–архітектурна інспекція відповіла, що ніяких дозволів на будівельні та проектні роботи за цією адресою не надавала. У департаменті земельних ресурсів документів на право власності не підписували.
Незважаючи на це, 28 вересня тут вирили котлован. Люди вийшли протестувати. Їм протистояли будівельники і невідомі молодики в синьому камуфляжі. Від рук найманців за весь час будівельної війни постраждало вже троє людей. Пенсіонерка Ольга Тріщун — одна з них. Вона має особливі «бойові» відмітини: роздерте обличчя і синець на всю праву ногу. «Це стрес, у якому ми постійно живемо, — каже жінка «УМ». — У мене стався гіпертонічний криз, досі не можу оклигати. Доводиться битися. Ми, як донкіхоти, які борються з вітряками». До речі, тоді, наприкінці вересня, на місце протистояння під’їздив і голова КМДА Олекссандр Попов, який погодився: будівництво незаконне й пообіцяв, що буде порушено кримінальну справу, проведено службове розслідування бездіяльності правоохоронців i чиновників, які допустили інцидент. Котлован за кілька днів засиплють, обіцяв Попов. Головний архітектор Києва Сергій Целовальник навіть представив мешканцям проект «Скверу Ввічливості», який міська влада планує розбити на місці горе–будівництва.
Кримінальну справу відкрили. Проте до сьогодні котлован ніхто не засипав, і будівництво продовжується.