Скільки кроків від мирного віча до суду Лінча
Цього разу події також розвивалися за традиційним для таких акцій сценарієм. У ніч на 10 жовтня на очах у своєї дівчини загинув 25–річний Єгор Щербаков. Як розповіла згодом дівчина, коли хлопець проводжав її додому, до пари став чіплятися невідомий чоловік. Єгор обурився, спалахнула сварка, і незнайомець ударив його ножем. За словами очевидиці, вбивця мав вигляд «приїжджого з Кавказу».
Через день у Бірюльово відбувся стихійний мітинг. Місцеві мешканці зійшлися до районного відділку поліції з вимогою знайти і покарати вбивцю, посилити міграційне законодавство і закрити розташовану неподалік базу «Бірюза», де працюють сотні мігрантів.
Зрештою юрба розійшлася, але було оголошено, що на неділю призначене «народне віче». До людей вийшов голова управи Західне Бірюльово Віктор Легавін, але його зустріли нецензурною лайкою. Оголосивши, що ні від влади, ні від поліції (яку принагідно звинуватили у «роботі на чурок» за «великі відкати») чекати розв’язання проблеми не варто, найактивніші учасники заходу з числа футбольних фанатів та членів націоналістичних угруповань закликали «розібратися самостійно» і «йти на базу».
І пішли. Спершу розбили вітрини й намагалися підпалити торговельний центр «Бірюза», далі рушили до найбільшої в Європі овочевої бази, де ховалися перелякані працівники «неслов’янської зовнішності».
«Овочевикам» загрожував негайний суд Лінча, і навряд чи хтось би став шукати конкретного винуватця загибелі Єгора Щербакова — під гарячу руку хлопцям із затуленими хустками обличчями й расистськими гаслами на вустах краще було не потрапляти. Але тут на захист потенційних жертв став спецназ. Після нерівних сутичок, у яких все ж постраждало кілька бійців, було затримано близько 400 осіб.
Водночас в офіційній групі Західного Бірюльова у мережі «Вконтакті» з’явилося повідомлення, що в районі почалися облави на мігрантів. За даними Слідчого комітету Росії, станом на вчора було перевірено щодо причетності до загибелі Єгора понад 90 осіб. Справу про вбивство Щербакова СК взяв на особливий контроль.
Овочі і мафія
Учора зранку обстановка в небезпечному районі залишалася напруженою. Місцеві мешканці скаржилися, що бояться вийти з дому, причому одні — з остраху перед «кавказцями», інші — перед «націоналістами».
Бірюльово патрулювали посилені загони поліції. У всіх перехожих «неслов’янської зовнішності» перевіряли документи, водіїв просили вийти з авто. Як повідомляє РБК, багатьох із них одразу садили в «автозаки». Кілька сотень поліцейських оточили горезвісну овочебазу, яка закрилася «на санітарний день». «Русская служба новостєй» повідомила, що серед затриманих під час рейду гастарбайтерів є й підозрюваний у вбивстві Щербакова, проте офіційого підтвердження цієї інформації станом на вчора по обіді не надходило. Водночас прес–служба МВС Росії повідомила, що на території бази було виявлено автомобіль із мільйонами рублів та кількома видами зброї в салоні.
Варто зазначити, що такі бази загалом і конкретно бірюльовська зокрема справді мають за собою величезні гроші й складну мафіозну структуру, а над собою — солідний «дах». Здавалося б, овочі, фрукти й зелень — не газ і нафта. Але і прибутки, й небезпеки від цього величезного ринку, принаймні в Москві, можуть вражати не менше. Варто бодай зазначити, що, за однією з версій, саме перерозподіл овочевих ресурсів білокам’яної став причиною вбивства могутнього кримінального авторитета Аслана Усояна, більш відомого як Дід Хасан.
Загалом кількість затриманих під час «антимігрантського рейду» перевищила 1200 осіб, і на той час, коли верстався цей номер, перевірки ще тривали. Причому не лише в Бірюльово: за даними російських ЗМІ, на оперативній нараді міністр внутрішніх справ РФ Володимир Колокольцев нагадав підлеглим про своє доручення розібратися з плодоовочевими базами. До слова, за прийом на роботу нелегальних мігрантів працедавцям у Росії загрожує значний штраф — до 22 мільйонів рублів (понад 5 мільйонів гривень).