Юна пакистанська школярка Малала Юсуфзай, яку поранили в голову таліби, отримала чергову премію за свою правозахисну діяльність. Минулого тижня в Лондоні їй вручили відзнаку імені Анни Політковської, яку присуджують жінкам, що борються за права людини в зонах бойових дій. Вона також є номінанткою на Нобелівську премію миру, лауреата якої буде оголошено сьогодні. А вчора стало відомо, що Малала отримала премію Андрія Сахарова «За свободу думки», яку щороку вручає Європарламент.
«Ми хочемо, щоб увесь світ знав: наша надія на краще майбутнє пов’язана з такими людьми, як Малала», — прокоментував це рішення віце–президент консервативної Європейської народної партії Джозеф Дол.
Як повідомляє Бі–Бі–Сі, серед номінантів на премію Сахарова цього року були троє білоруських опозиціонерів — Олесь Беляцький, який нещодавно отримав премію ім. Вацлава Гавела, Едуард Лобов та Микола Статкевич. Усі вони перебувають за ґратами після арешту за участь у масових акціях протесту проти режиму Лукашенка в грудні 2010 року. Також серед потенційних лауреатів називали імена колишнього співробітника ЦРУ Едварда Сноудена, який втік до Росії після «зливу» таємної інформації американських спецслужб, ув’язненого екс–главу корпорації ЮКОС Михайла Ходорковського і турецького танцівника Ердема Гюндюса, який започаткував у Стамбулі акцію протесту «Людина, що стоїть». Премію Європарламенту присуджують з 1988 року за внесок у боротьбу за права людини. Грошовий додаток до відзнаки становить 50 тисяч євро.
16–річна Малала почала вести правозахисну діяльність, коли їй було всього лише 11. З 2009 року дівчинка під псевдонімом вела блог для Бі–Бі–Сі, в якому розповідала про життя в її рідній долині Сват на північному заході Пакистану, де правлять таліби. Зокрема, юна пакистанка протестувала проти заборони дівчатам відвідувати школи, запровадженої талібами.
У жовтні минулого року таліби розстріляли Малалу, коли вона поверталася на автобусі зі школи. Незважаючи на тяжке поранення в голову, дівчинка вижила, ледве не втративши слух. Оперували її у Британії, де відтоді правозахисниця мешкає разом із батьками. На батьківщину дівчині повертатися не можна — таліби заприсяглися її вбити.