Прізвища цьогорічних лауреатів Нобелівської премії з фізики експерти компанії «Томпсон Рейтерс», які спеціалізуються на таких прогнозах, легко вгадали ще до їх оголошення. Проте члени Нобелівського комітету, схоже, не були такими одностайними. Офіційне оприлюднення переможців у галузі фізики, яке, за розкладом, мало відбутися вчора о 12:45 за київським часом, перенесли на цілу годину. Такі запізнення трапляються рідко і зазвичай означають, що члени комітету до останніх хвилин вагалися, кому саме присудити премію. Серед інших претендентами на найпрестижнішу наукову нагороду фахівці називали японського дослідника Хідео Хасоно, який синтезував надпровідники на основі заліза, а також Мішеля Майора і Дідьє Келоза, які 1995 року виявили першу екзопланету, та Джеффрі Марфі, котрий підтвердив їхнє відкриття.
А дістався «Нобель» із фізики за 2013 рік 84–річному професору Единбурзького університету на пенсії Пітерові Хіггсу та 81–річному професору–пенсіонеру Брюссельського вільного університету Франсуа Енглеру. Вони й розділять між собою грошовий додаток до премії в сумі, еквівалентній 1,2 мільйона доларів США. Як сказано в прес–релізі на сайті Нобелівського комітету, вчених відзначено за те, що передбачили існування бозона Хіггса — частинки, яка відповідальна за виникнення маси у Всесвіті.
Бельгійський та британський фізики були серед науковців, які лише теоретично передбачили існування цієї частинки. Сталося це ще у 1960–х роках, і впродовж тривалого часу бозон Хіггса залишався єдиною частинкою так званої Стандартної моделі, існування якої не було доведене експериментально. Фізикам вдалося «побачити» її лише влітку минулого року в результаті експериментів на Великому адронному колайдері Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН) у Женеві. На сьогодні вчені накопичили досить багато інформації про бозон, який іще називають «цеглинкою Бога» чи «частинкою Бога».