З понеділка у Стокгольмі стартував тиждень оголошення нобелівських лауреатів. Першими Нобелівський комітет назвав прізвища цьогорічних володарів Нобелівської премії у галузі медицини та фізіології. Найпрестижніша у світі наукова відзнака дісталася американським ученим: 66–річному професору біомедицини Єльського університету Джеймсу Ротману, 65–річному професорові–біогенетику Каліфорнійського університету Ренді Шекману та 58–річному німецькому біохіміку Томасові Зюдофу, який тепер є професором Стенфордського університету. В обґрунтуванні комітету сказано, що їх відзначено «за відкриття механізму регуляції руху везикул, головної транспортної системи субстанцій всередині наших клітин».
Цьогорічні лауреати розв’язали загадку того, як клітини організовують свою систему транспорту субстанцій. Якщо виходити з того, що кожна клітина є маленькою фабрикою, яка потребує поставок додаткових елементів «для транспортування своїх виробів», то потрібно було з’ясувати, який вигляд та характер мають ці «вагончики». Вчені встановили, що потрібні субстанції транспортуються у мікроскопічних бульбашках, які виконують роль контейнерів для перевезення хімічних речовин.
Ренді Шекман відкрив групу генів, які керують рухом таких бульбашок. Джеймс Ротман дослідив білкову машинерію, що дозволяє отримувати клітинні «посилки», тобто забезпечує поєднання бульок зі структурами, які мають отримати субстанцію. А Томас Зюдоф відкрив механізм передачі бульбашкам інформаційних сигналів про «точну адресу», за якою має бути доставлена біохімічна «посилка».