Білоруський правозахисник Олесь Беляцький, який нині відбуває тюремне ув’язнення, став першим лауреатом премії імені Вацлава Гавела, яку присуджують за захист прав людини. Цю відзнаку заснувала Парламентська Асамблея Ради Європи у співпраці з Бібліотекою Гавела та білоруським фондом «Хартія–77». Сума премії становить 60 тисяч євро. Половину цієї суми виділяє чеське МЗС, а другу половину — спільно ПАРЄ, Бібліотека Вацлава Гавела та «Хартія–77». На церемонії у Страсбурзі премію отримала дружина лауреата Наталія Пінчук. Вона заявила, що ця винагорода є оцінкою багаторічної роботи, мужності й принципової позиції Беляцького, який 25 вересня у в’язниці зустрів 51–річчя.
Беляцького, який очолював заснований ним 1996 року і пізніше закритий білоруською владою правозахисний центр «Весна», у серпні 2011 року засудили до 4,5 року колонії суворого режиму з конфіскацією майна. Звинувачення абсурдне — приховування прибутків в особливо великих розмірах. Під час судового процесу над Беляцьким як центральні державні газети Білорусі, так і районна преса дружно поливали правозахисника «компроматом». У фактично однакових статтях різні ЗМІ стверджували, наприклад, що квартиру, в якій був розташований офіс «Весни», Беляцький придбав коштом несплати податків із закордонних рахунків. Хоча насправді цю квартиру було куплено ще в 1990–х роках, а в кримінальній справі фігурував період із 2007 року...
Міжнародні правозахисники офіційно визнали Беляцького в’язнем сумління. А в ПАРЄ — мабуть, наївно — сподіваються, що після присудження премії він зможе швидше вийти на волю.
«Присудження премії імені Вацлава Гавела Олесю Беляцькому є глибоко символічним. Вони зустрічалися, а за кілька днів до своєї смерті Гавел написав Олесю, який на той час вже перебував у в’язниці, листа, де висловив йому свою підтримку та сподівання, що колись Білорусь стане демократичною країною», — зазначив заступник голови правозахисного центру «Весна» Валентин Стефанович.
Серед інших претендентів на здобуття премії були Асоціація молодих юристів Грузії та китайський рух на захист прав людини Rights Defence Network.