Україні вже давно сниться тільки «трава у дома». Гуркіт космодрому наші космонавти чують лише у мріях. Утім керівництво країни і тут обіцяє покращення. Днями Президент України Віктор Янукович підписав закон, який затверджує загальнодержавну цільову науково–технічну космічну програму на 2013—2017 роки. За роки незалежності це п’ята «космічна» програма.
Згідно з цим проектом, на пусковому центрі Алкантара (Бразилія) планують створити космічний ракетний комплекс «Циклон–4», звідки збираються запустити супутник «Либідь» і три космічних апарати «Січ–2–1» (для дистанційного зондування Землі), «Мікросат» (науково–технологічний) та «УМС–1» (університетський). У планах також — сприяти комерційній експлуатації ракет–носіїв «Циклон–4», «Зеніт–2SLБ», «Зеніт–3SLБ» («Наземний старт»), «Зеніт–3SL» («Морський старт»), «Дніпро». Крім іншого, програма передбачає створення новітньої ракетно–космічної техніки та технологій її виготовлення.
Якщо програма буде реалізована, вона дасть можливість підвищити доступ громадян до сучасних інформаційних технологій. Зокрема, вестимуть моніторинг надзвичайних ситуацій iз використанням космічної інформації; органи національної безпеки та оборони отримуватимуть оперативну координатно–часову та навігаційну інформацію. Науковці отримають ширші можливості міжнародної співпраці у проведенні досліджень з астрофізики, космічної біології і матеріалознавства.
«Ми йшли до цього закону рік. Тепер сподіваємося, що з’являться партнери, які підтримають цю програму», — каже «УМ» заступник генерального директора Національної космічної агенції України Едуард Кузнєцов. За його словами, поки що Україна досліджуватиме космос лише за допомогою роботів та супутників: «На жаль, наша економіка не потягне запускати космонавтів. «Квиток» на одну людину коштує 150 мільйонів доларів, тому поки обходимось реальнішими цілями».
Для реалізації програми треба віднайти 2,58 млрд грн. Держава збирається виділити з бюджету лише 1,12 млрд. Решта коштів — інвестиції та джерела державно–приватного партнерства.