Поки на південному заході Пакистану ховають загиблих від землетрусу тижневої давності, в результаті якого загинуло, за останніми даними, щонайменше 800 людей, на північному заході — інша біда. У неділю на одному з ринків міста Пешавар, розташованому поряд із поліцейським відділком, від вибуху замінованого автомобіля загинули 33 й отримали поранення близько 50 людей.
Епіцентр вибуху розташований лише за 300 метрів від християнської церкви, біля якої теракт було скоєно 23 вересня. Тоді в натовпі вірян підірвалися двоє смертників. Загинула 81 людина, понад 130 отримали поранення. Відповідальність за теракт взяло на себе нещодавно створене угруповання «Джунуд аль–Хіфса», пов’язане з рухом «Талібан» у Пакистані. Саме це угруповання розстріляло в червні на горі Нангапарбат десятьох альпіністів, серед яких було і двоє українців.
Після теракту тиждень тому представник організації Ахмед Марват заявив, що «Джунуд аль–Хіфса» й надалі вбиватиме іноземців та немусульман, поки США не припинять атаки своїх безпілотних винищувачів по осередках терористів у Пакистані.
А за два дні до вибуху на базарі, минулої п’ятниці, в повітря злетів автобус, що по завершенні робочого тижня перевозив держслужбовців із Пешавара в їхнє рідне місто Чарсадда на вихідні. Загинуло 17 людей, ще 42 отримали поранення, в тому числі тяжкі, тож кількість жертв може збільшитися. Міну було закладено в задній частині автобуса, який був забитий ущерть — люди їхали навіть на даху.
Активізація терористів у Пешаварі неабияк непокоїть як місцеву, так і державну владу. Проте впоратися з проблемою поки що не здатна ні перша, ні друга. Новий прем’єр–міністр Пакистану Наваз Шаріф намагається залучити «Талібан» до переговорів. Із цією метою 21 вересня він зробив «примирливий жест» — із в’язниці випустили одного із засновників ісламістського руху в Афганістані, муллу Абдула Гхані Барадара. Проте, як свідчать подальші події, «примирення» таліби розуміють дещо інакше, ніж пакистанська влада.
До речі, під час останніх двох терактів Шаріф перебував у Нью–Йорку, де брав участь у сесії Генеральної Асамблеї ООН. І, зокрема, зустрівся з прем’єр–міністром Індії Манмоханом Сінгхом. Глави урядів обговорили ще одну гарячу для обох держав точку — ситуацію в спірному регіоні Кашмір. Обоє прем’єрів висловили готовність до переговорів та порозуміння, проте переговори було затьмарено ще одним терактом 26 вересня десятеро людей загинули в результаті штурму бойовиками поліцейської дільниці і військової бази в індійській частині суперечливої території. Сінгх назвав напад «варварським» і таким, що мав на меті зірвати переговори, проте «цієї мети терористам досягти не вдалося».
А ТИМ ЧАСОМ...
Учора зранку в Багдаді в результаті серії вибухів загинуло щонайменше 42 і було поранено понад 100 людей.
Тільки впродовж суботи–неділі в Іраку загинуло щонайменше 47 людей. З них 27 стали жертвами терориста–смертника, який підірвав себе в шиїтській мечеті селища Муссайя, що за 50 км від Багдада. Як повідомляє «Євроньюз», вибух пролунав, коли віруючі зібралися на похорон. Ще 35 осіб отримали поранення.
У столиці Курдського автономного регіону на півночі Іраку терористи–смертники атакували штаб–квартиру місцевої поліції, але силовикам вдалося відбити напад. Під час перестрілки загинуло шість і поранено 36 людей.
Ще 14 осіб загинули в результаті терактів у Багдаді, Мосулі та Кіркуці. З початку вересня в Іраку вбито загалом понад 800 людей.