Як і у попередні роки, основне дійство дводенного VI міжнародного військово–історичного фестивалю «Альмінська справа», присвяченого 157–й річниці завершення Східної (Кримської) війни 1853—1856 років, відбулося просто неба.
Спочатку, минулої суботи, — у долині річки Альма, поблизу села Віліне, і на території тамтешнього воїнського меморіалу «Альмінський бій». Там, зокрема, пройшли литія (ревна молитва), мітинг і покладання квітів до братських могил. А вчора дійство перемістилося вже до Севастополя. Ті ж самі дві сотні бравих вояків шотландських, французьких, турецьких і російських полків, яких представляли учасники військово–історичних клубів із України, Росії, Білорусі та Великобританії, на території військово–морського музею «Михайлівська батарея» розгорнули свої бівуаки, а ще продемонстрували всім бажаючим амуніцію, зразки зброї, воїнські ритуали і стройову муштру тодішніх армій своїх країн середини позаминулого сторіччя.
Родзинкою фестивалю, що традиційно зібрала найбільше, декілька тисяч, глядачів, стало відтворення першого бойового зіткнення у Криму російських полків і експедиційного корпусу союзників 8 (20) вересня 1854 року. Останні наступали, російські ж гренадери, гусари і гармаші, відповідно, тримали оборону на пологих схилах. Вояки стріляли холостими набоями із гармат і стрілецької зброї, «рубались» на шаблях у пішому строю і на конях. Саме під час цього видовищного епізоду — атаки на артилерійську батарею — двоє оборонців, 23–річний реконструктор із Києва і його 48–річний колега із Севастополя, отримали різні опіки рук і обличчя. Обох доправили до Севастопольської лікарні №4. За деякими даними, чоловіки постраждали під час зарядження гармати порохом, точніше — під час його передчасного займання і вибуху в дулі гармати.
ДОВІДКА «УМ»
На російські позиції на лівому березі Альми наступало союзницьке військо чисельністю 62 тисячі осіб (27 тисяч англійців, 28 тисяч французів і 7 тисяч турків). У них було на озброєнні 134 польові гармати, а також артилерія восьми кораблів, які своїми залпами з моря підтримували наступ піхоти і кінноти. У росіян же під орудою генерал–ад’ютанта О. Меншикова були задіяні понад 33 тисячі вояків і 96 гармат. Альмінська битва тривала чотири години. Під натиском сил, що переважали, російські полки змушені були відступити. Втрати вбитими і пораненими з обох боків становили понад 9 тисяч осіб. Саме тоді герцог Кембриджський заявив: «Ще одна така перемога — і Англія залишиться без армії». Після бою біля Альми командування корпусу відмовилося від плану штурмувати Севастополь одразу ж і змушене було перейти до його тривалої облоги. Саме під час цього епізоду постраждали наші реконструктори.