Про це «УМ» розповів керівник Чорноморського центру підводних досліджень Сергій Воронов. Наразі пан Воронов разом із колегами вивчає отримані матеріали другого етапу підводно–технічних робіт, проведених, нагадаю, об’єднаним суднопідйомним загоном на чолі з начальником Центру пошукових і аварійно–рятувальних робіт Військово–Морських сил України капітаном 1 рангу Віктором Двухшорстновим. Саме результати цього вивчення і переконливі висновки фахівців щодо доцільності підняття човна ляжуть в основу відповідного рішення Ради міністрів Криму.
Варто додати, що нинішнє обстеження Щ–216 («Щуки») здiйснювали рейдовий буксир «Кременець», санітарний катер «Сокаль», морське водолазне судно «Нетішин» iз водолазною, медичною групами та евакуаційним обладнанням. Від російського Чорноморського флоту брали участь рятувальне судно «Епрон» iз водолазами і кілекторне судно «КІЛ–25». За чотири дні українські й російські водолази дванадцять разів попарно занурювалися до субмарини на глибину 54 метри. Спершу вони розчистили ушкоджений вибухом глибинної бомби корпус від риболовецьких тралів, аби далі за допомогою підводного телекерованого апарата «Тайгер» скласти детальний обрис затонулого об’єкта. Спроби потрапити всередину непошкоджених вибухом глибинної бомби п’яти відсіків не робили із міркувань елементарної безпеки — невідомо, у якому стані досі перебувають артилерійські снаряди і торпеди човна. «Реальної можливості вивчити їхній стан на сьогодні немає, — розповів пан Воронов, — це взагалі небезпечено». З цієї самої причини, а також через стан корпусу «Щуки», ймовірно, вона й надалі залишатиметься братською могилою для загиблого екіпажу, себто 47 офіцерів і матросів. Хоча попервах iшлося про ідентифікацію їхніх останків (місцевий комітет зi збереження культурної спадщини навіть розпочав пошук родичів загиблих) і перезахоронення на березі з воїнськими почестями. Фахівцям об’єднаного загону вдалось лише підняти на борт 45–міліметрову кормову артустановку з фрагментами бойової рубки «Щуки».
На останньому робочому засіданнi голова Радміну Криму Анатолій Могильов повідомив, що до 70–річчя Перемоги у Феодосії, де до війни у складі з’єднання підводних човнів базувалась згадана Щ–216 (в останній свій похід, у лютому 1944 року, вона вийшла з Батумі), планують створити меморіал загиблим морякам–підводникам Чорноморського флоту. На цьому меморіалі буде встановлено дану субмарину повністю або ж тільки вже підняті дві її гармати та інші фрагменти. Якщо у підсумку зупиняться на другому варіанті, то «Щуку» на морському дні поблизу Тарханкута доведеться все–таки законсервувати, щоб унеможливити акти вандалізму, підсумував кримський очільник.