«Хімія» війни

18.09.2013

У передмісті Дамаска Гуті, де 21 серпня загинуло близько 1400 мирних мешканців, було застосовано хімічну зброю. Цей факт підтверджений і сумніву не підлягає. Такий висновок випливає з доповіді спеціальних інспекторів, оприлюдненій на засіданні Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, експерти ООН, що виїздили на місце подій для розслідування, дійшли однозначного висновку: «Під час конфлікту між сторонами в Сирії, а також проти цивільного населення було застосовано отруйні речовини, в тому числі газ зарин». Генеральний секретар ООН Пан Кі Мун назвав події в Гуті «жахливим злочином» і заявив, що експерти повернуться до Сирії, аби дослідити ще й інші факти ймовірного застосування хімічної зброї.

Хто саме 21 вересня скористався забороненою зброєю — урядові війська чи повстанці — у доповіді не зазначено. Власне, з’ясовувати цей факт експерти й не були уповноважені. Та більшість членів Радбезу, схоже, пошуки винуватця й не цікавлять — кожен і так уже має з цього приводу свою думку.

Так, представники США, Франції і Великої Британії заявили, що технічна інформація, зібрана під час інспекції, сама по собі свідчить: здійснити хімічну атаку могли тільки урядові війська. «Види зброї, траєкторії (запущених ракет) не залишають сумніву у використанні їх режимом», — заявив британський посол при ООН Марк Лайалл Грант. А його американська колега Саманта Пауер конкретизувала, що якість зарину, застосованого в передмісті Дамаска, вища, ніж якість газу, яким свого часу користувався режим Саддама Хусейна в Іраку.

Підтвердження інформації про зарин спонукало західні держави знову заговорити про необхідність військового вторгнення в Сирію. Натомість Росія, яка нарівні з Китаєм досі блокувала ухвалення негативної резолюції щодо сирійського режиму в Раді Безпеки, вкотре закликала не робити передчасних висновків. Постпред РФ при ООН Віталій Чуркін зауважив, що серед жертв хімічної атаки не було повстанців — лише мирні мешканці, що вже викликає певні підозри.

Учора до Москви приїхав міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус — з метою обговорити проект резолюції РБ ООН щодо передачі сирійської хімічної зброї під міжнародний контроль. Париж виступає за жорсткий варіант резолюції, зі згадкою про «серйозні наслідки», які чекатимуть на сирійську владу в разі невиконання домовленостей щодо знищення хімічної зброї. Москва, в свою чергу, закликає спершу дати режиму Башара Асада можливість позбавитися цього виду озброєнь.

Раніше, ще до оприлюднення доповіді інспекторів ООН, держсекретар США Джон Керрі та глава МЗС Росії Сергій Лавров узгодили процедуру передачі сирійської хімзброї під міжнародний контроль. Згідно з планом, упродовж тижня Дамаск має надати повний список наявної в нього хімічної зброї та відкрити міжнародним експертам доступ до всіх об’єктів. Водночас голова Вищої військової ради сирійської опозиції, генерал Салім Ідріс, відкинув такий варіант і заявив, що угода не стане вирішенням конфлікту, і повстанці «продовжать боротьбу» проти військ Асада в будь–якому разі.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>