Одразу кілька книгарень закриють свої двері для книголюбів. Мережа книгарень «Буква» подала заяву про банкрутство до Господарського суду Києва. Великий хвіст боргів, що тягнеться за мережею вже більше року, — близько 100 млн. грн. Таким чином, 13 книжкових магазинів, з яких 4 у столиці, зачиняться найближчим часом. Утім, скільки точно ще працюватиме мережа «Буква», невідомо — як зізналися співробітники одразу кількох київських «Букв», інформації ні про закриття, ні про банкрутство їм не повідомляли і вони працюють у звичайному режимі.
Як виявилося, заборговані кошти книгопостачальники не бачили з минулого літа. На той час власником мережі виступала польська компанія Empik. Акціонерами «Букви» поляки стали ще у 2006 році. Тоді мережа налічувала на 10 книгарень більше. До 2013 року кількість магазинів зменшилась до 13, натомість кількість позовів до суду зросла. Водночас серед книговидавців були й ті, хто з позовом не поспішав. Так, виконавчий директор видавництва «Кальварія» Юрій Сокирка розповів УМ, що борг перед «Кальварією» тягнеться вже років 5, і «Буква» кошти періодично повертає, однак дуже неквапливо і в малих розмірах.
Уже на початку 2013 року з’явилась інформація про те, що мережу книгарень придбала російська видавнича група «Ексмо», що в Україні представлена мережами книгарень «Читай–город» і «Книжковий супермаркет». Та, в свою чергу, досить довго заперечувала факт купівлі, стверджуючи, що насправдi була лише домовленість, яка так і не переросла в ділову угоду. Однак юрист компанії Empik Михайло Ферт підтвердив купівлю у коментарі для «Капіталу». За даними видання, «Буква» дісталася росіянам за 2 млн. доларів, а в рамках угоди «Ексмо» пробачила полякам 1 млн. доларів боргу.
На думку президента Асоціації українських видавців і книгорозповсюджувачів Олександра Афоніна, керівництво «Ексмо» угоду приховувало саме через наявність боргу. «Я мав розмову з директором «Ексмо» Ярославом Мариновичем, і він сказав, що не планує розраховуватись із українськими видавцями. Мовляв, «Ексмо» й так робить благородну справу, рятуючи збанкрутілі книгарні. До того ж, у врятованих книгарнях і далі можна буде продавати книжки, а з приводу боргів, майна ми не відповідаємо і не збираємося цього робити», — розповідає Афонін. Однак видавці стверджують, що новий власник так і не сплатив заборговані гроші або ж не повернув книговидавцям книг, які свого часу замовили Empik, але не розрахувалися.
Останньою краплею вочевидь стала цифра заборгованості, що виросла до числа з кількома нулями. Чи збирається задовольняти «Ексмо» судові вимоги книговидавців, невідомо. Представники компанії продовжують ігнорувати запити журналістів на будь–який коментар.
Російська видавнича група «Ексмо» у себе на батьківщині займає першу позицію на ринку книгорозповсюдження. Один з власників «Ексмо» Олег Новіков на нещодавній літній Московській міжнародній книжковій виставці–ярмарку розповів, що з 2008 року книжковий ринок СНД стрімко скорочується за рахунок популярності електронних книг. «Водночас ми прогнозуємо стабілізацію ринку в грошовому вираженні за рахунок інфляції і зростання в загальному обсязі книжкової продукції якісного і дорогого асортименту, тобто дешеві книги переходять в електронний формат, тому частка більш дорогих зростає». У свою чергу, судячи з відгуків книголюбів у соцмережах, зростання цін на друковані книги є чи не найголовнішою перепоною для візиту у книгарню.
Тим часом, за останніми данними компанії GfK Ukraine, стало відомо, що кожен четвертий українець не читає паперові книги. Як показало дослідження, для 73% населення книга не входить у коло зацікавлень. Щодня або майже весь тиждень паперову книгу читає не більше 15% українців, 19% беруть у руки книгу раз на місяць, а більшість людей, особливо молодь, схиляються на користь електронних носіїв.