Поки Україна пручається, Росії доводиться задовольнятися меншими перемогами: на наполегливі «вмовляння» Москви приєднатися до Митного союзу пристала Вірменія. Про відповідне рішення по завершенні зустрічі з Володимиром Путіним у Кремлі оголосив вірменський президент Серж Саргсян.
У спільній заяві двох президентів ідеться також про те, що надалі офіційний Єреван має намір взяти участь і у формуванні Євразійського економічного союзу. І байдуже, що наразі Вірменія не має кордону із жодною з країн Митного союзу, до якого, нагадаємо, окрім Росії входять Білорусь та Казахстан. Згідно з цим документом, Путін упевнений, «включення Вірменії у євразійський інтеграційний процес прискорить економічне співробітництво», і від імені Росії обіцяє «всіляко сприяти цьому процесу».
Принагідно російський лідер заохотив потенційного члена МС «пряником» — заявив, що Російська залізниця може вкласти 15 мільйонів рублів у розвиток залізничної мережі Вірменії.
Звісно, Вірменія — надто дрібний здобуток з економічної точки зору. Для порівняння: товарообіг між Росією та Вірменією 2012 року становив близько мільярда доларів. Між Росією та Україною — 45,5 мільярда. Але сам факт розширення Митного союзу за рахунок Вірменії, яка входить до програми Східного партнерства Європейського Союзу, багато що означає напередодні Вільнюського саміту, де Україна сподівається підписати Угоду про асоціацію з ЄС.
Утім сигнал для Києва надходить не лише з Москви — у Брюсселі вже висловлюють розчарування діями Єревана, який своєю згодою на приєднання до МС та ЄврАзЕс фактично закрив Вірменії шлях до Євросоюзу.
ДО РЕЧІ
Напередодні саміту «Великої двадцятки» в Санкт–Петербурзі Володимир Путін дав інтерв’ю агенції «Ассошіейтед пресс», у якому, зокрема, розповів про ставлення Москви до євроінтеграційних прагнень України. Так, президент РФ порадив Києву «домовлятися з хлопцями з ЄС, перебуваючи у складі Митного союзу». І наголосив, коментуючи створення всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС: «Суть полягає в тому, що Україна бере на себе додаткові зобов’язання зі зниження митного захисту, митних бар’єрів. Коли обнулюються мита, з’являється товар іноземного виробництва на українському ринку, а свої ж підприємства працюють, куди свій товар діти? У нас є побоювання, що вони видавлюватимуться на наш ринок, на ринок Митного союзу, на ринок Росії, Казахстану і Білорусі. Але ми так не домовлялися, це створюватиме проблеми для нашої економіки».
При цьому, за словами Путіна, в України і Росії є очевидні конкурентні переваги: «У нас спільна транспортна інфраструктура, спільна енергетика, у нас кооперація глибока, у нас спільна мова. Це великі конкурентні переваги, вони зникнуть. Я важко собі уявляю, як розвиватиметься ракетно–космічна галузь України? Вона така солідна дуже, і ракетна галузь, і авіація. Я просто не уявляю її без нашого ринку. Моторобудування авіаційне. Наші всі вертольоти оснащені українськими двигунами, що нам робити? Як це буде все розвиватися, чи не буде взагалі?».