Київська міська держадміністрація підготувала проект щодо врегулювання механізмів передачі комунальних земельних ділянок громадянам. Через дефіцит землі в КМДА пропонують передавати земельні ділянки лише людям iз київською реєстрацією та тим, хто стоїть у квартирних чергах. Варто відзначити, що передача земельних ділянок обумовлюється ст. 121 Земельного кодексу, i, згідно зі статтею, кожен українець має право безкоштовно отримати до 12 соток землі під власне господарство, не більше 10 соток — під будівництво житлових будинків і дач у межах міста та не більше сотки — під будівництво автомобільного гаража. Виходячи ж iз проекту, столичні земельні ділянки отримуватимуть тільки зареєстровані у Києві громадяни та черговики.
Видача землі була призупинена ще в 2010 році, а в 2012 почалась розробка нових критеріїв відбору претендентів. До цього ж ділянку можна було отримати: приміром, за 2007 рік влада роздала 624 земельні ділянки, у 2008 році — 1567, а в 2009–му — 424 ділянки. Наразі в межах міста є близько двох тисяч наділів для передачі їх громаді, при цьому кiлькiсть громадян, якi стоять у спільній київській квартирній черзі, становить понад 100 тисяч людей.
Проект є неоднозначним, адже люди, які перебувають у квартирній черзі, здебільшого малозабезпечені, і не кожен громадянин, що отримав земельну ділянку, подужає самостійно збудувати на ній житло. Це може призвести до перепродажу людьми отриманих земельних ділянок, при цьому нововведення не тільки втрачатиме свою суть, а й заважатиме сталим нормам, що прописані в Конституції (закон не передбачає подібних обмежень на купівлю землі з комунальної власності). Запропонований проект планують обговорити з громадськістю до початку жовтня, після чого його передадуть у КМДА для доопрацювання.
«Дійсно, проект несе в собі певні порушення, адже ми маємо свободу пересування, свободу обрання місця проживання, і в тому числі не має бути обмежень щодо будь–якої покупки: чи то землі, чи то житла в будь–якому регіоні України. І прив’язувати це до якогось конкретного місця проживання (в даному випадку київська реєстрація) чи до людей–«черговиків» не можна. Це не відповідає ні Конституції, ні засадам нашого законодавства», — ділиться своєю думкою з «УМ» юрист Сергій Мітюрін.
Тож правовик припускає, що питання передачі землі має на меті незаконне збагачення певних чиновників. «Ходять чутки, що з 1 січня наступного року буде знято мораторій на землю. Відповідно є така собі законодавча підготовка до загального дерибану. Землі в Києві та області є найдорожчими разом із кримськими, і тому за них воюватимуть найбiльше. На мій погляд, усе йде до того, аби право власності отримали потрібні люди. Наприклад, можна сказати, що земельні ділянки роздадуть, а потім Конституційний Суд скасує все за півроку. До того часу ділянки будуть перепродані вже по два–три рази. Відбудеться добросовісне збагачення конкретних осіб, та й по всьому», — передрiкає юрист.