Природною аномалією милуються мешканці Шевченківського району столиці. Поблизу станції метро «Шулявська» на одному з каштанів розпустилися білі суцвіття. На майже голому, побитому міллю дереві квіти виглядають неправдоподібно. Тому і привертають увагу киян.
«Це красиво. Мені подобається. Може, це означає, що скоро стане тепло, — усміхається киянин Микола.
Екологи тепла не обіцяють, але пояснюють, що нічого аномального у повторному цвітінні дерев немає.
«Досить звичайна ситуація для Києва, — розповідає «УМ» Володимир Борейко, директор громадської організації «Київський еколого–культурний центр». — Це відбувається щороку. Можливо, скоро зацвіте і біла акація».
Утiм не всі природоохоронці одностайні. Деякі мають гірші прогнози. За словами заступника голови Національного екоцентру України Олексія Василюка, повторне цвітіння шкодить деревам. Він вважає, що через погані умови, відсутність достатньої вологи влітку каштани «думають», що вже перезимували і зацвітають, нібито прийшла весна. Це знесилює рослину і загрожує їй загибеллю.
У катастрофічному стані перебуває зараз більшість зелених насаджень столиці. Вже до середини серпня листя на деревах жовтіє, скручується й опадає. Причина у каштановій молі — паразиті, з яким упродовж останніх п’яти років безуспішно борються спеціалісти.
«Навіть елементарний полив і підживлення допомогли б зменшити шкоду від молі, — зазначає Олег Янчевский, користувач сайту LB.ua — Але хтось бачив цей полив? Якщо він і існує, то може спрацювати, лише якщо не посипати взимку тротуари сіллю, не згрібати листя і не скошувати траву під деревами. Що поробиш, якщо цю справу довірили людям, які ставляться до дерев так само, як управлінці київського зоопарку до тварин».
Щороку міська влада нібито заново висаджує дерева, але, як показує практика, це лише — безглузда витрата коштів. Варто згадати цьогорічну історію із закупівлею на мільйон гривень «липових» каштанів «Бріотті» — стійких до молі й загазованості (серед 289 висаджених навесні на Хрещатику каштанів тільки два виявилися справжніми). Як показує досвід, у наступному сезоні Києву знову знадобляться нові саджанці.
«Чи будуть їх саджати — поки ще невідомо» — зазначили «УМ» у прес–службі «Київзеленбуду».