«Лише вдумайтеся: цього року під час літнього оздоровлення травмовано 14 дітей та троє загинуло! — зазначає начальник Головного управління захисту прав і свобод дітей Генпрокуратури Володимир Вишинський. — Тому особливе занепокоєння викликають порушення прав дітей на належні та безпечні умови перебування».
За його словами, під час перевірок дотримання прав дітей на оздоровлення та відпочинок органи прокуратури виявили численні правопорушення. Трьом міністрам — соціальної політики, охорони здоров’я та освіти і науки — внесено відповідні подання. Про стан додержання законодавства у цій сфері поінформовано Президента України та Кабінет Міністрів України.
Адже цього літа порушували права на оздоровлення дітей, які потребують особливої уваги — дітей–сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, інвалідів, постраждалих унаслідок чорнобильської катастрофи — усупереч вимогам закону, забезпечено оздоровлення менше половини таких дітей шкільного віку.
Під час перевірок також встановлено, що в більшості дитячих оздоровниць не було якісного та повноцінного харчування. Порушують права дітей на безпечне перевезення їх до дитячих закладів оздоровлення тощо. Пан Вишинський повідомив, що, крім вказаних, було встановлено й порушення при експлуатації атракціонної техніки, спортивних i дитячих майданчиків.
Підсумовуючи, начальник Головного управління поінформував, що усього за результатами перевірки додержання прав дітей на відпочинок та оздоровлення прокурорами розпочато 40 кримінальних проваджень, внесено понад тисячу подань, до відповідальності на даний час притягнуто майже три сотні службовців, з яких 67 — контролюючі органи. Заявлено 17 позовів, поновлено права понад 300 тис. дітей, відшкодовано 1,3 млн. грн., попереджено відчуження 25 га земельних ділянок дитячих закладів.
Крім цього, прокуратура відкрила 4 кримінальних провадження за незабезпечення рівних умов на отримання молоддю вищої освіти. За словами пана Вишинського, продовжують мати місце факти корупції та хабарництва, а окремі вищі навчальні заклади працюють без ліцензій та сертифікатів про акредитацію. До того ж до складу приймальних комісій ВНЗ в окремих випадках включалися депутати обласних і міських рад, керівники департаментів обласних держадміністрацій або навіть підприємств, сфера діяльності яких не пов’язана з освітою. Такі факти мали місце в інститутах та університетах Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Миколаївської, Сумської областей та Києва.
«Натомість до складу таких комісій не увійшли представники профспілкових організацій та органів студентського самоврядування, як того вимагає законодавство», — обурюється Володимир Вишинський.