Кабінет Міністрів у середу ухвалив стратегію до 2020 року щодо протидії наркотикам. Заплановано декриміналізувати статті (себто зробити їх адміністративним правопорушенням) за зберігання невеликих доз наркотиків. А за розповсюдження і зберігання великих партій дилери, навпаки, нестимуть суворішу кримінальну відповідальність.
Проект почали розробляти ще у 2010 році в Державній службі України з контролю за наркотиками. Там заявляють, що проблема з наркотиками в нашій державі зараз украй серйозна і погіршується з кожним роком. Тому в коментарі «УМ» радник голови Держслужби Володимир Ященко зауважив, що до наркозалежних слід ставитись як до хворих, а не злочинців, оскільки теперішня система боротьби з цим явищем є неефективною, адже залежна людина має певні соціальні проблеми, які треба вирішити, а не саджати її за ґрати, ламаючи все життя.
«Даний проект спрямований на гуманізацію всієї сфери контролю. Інакше кажучи, це зміна векторів на профілактику, лікування і реабілітацію жертв наркотиків», — каже пан Ященко. Зокрема, він вважає, що ця стратегія орiєнтована на превенцію, запобігання, а не на боротьбу з тим, що вже сталося. «Причиною декриміналізації є пов’язування наркозалежності з наркозлочинністю. В результаті декілька тисяч людей щорічно потрапляють у пенітенціарні заклади, де створюють негативну атмосферу, одначе не лікуються», — коментує Володимир Арсентійович.
Стратегія визначає методи боротьби з, так би мовити, більшою рибою, тобто з тими, хто наркотики збуває, а не купує. Як зазначають у Державній службі з питань контролю за наркотиками, ефективніше і дешевше буде лікувати, ніж запроторювати в тюрми. «До того ж такий метод поширений у всьому світі, тож чому ми маємо відмовлятись?» — риторично запитує Ященко.
Зараз же ще ведуться дослідження проблем декриміналізації деяких пунктів 309–ї статті (зберігання, вживання, збут наркотиків), яка передбачає до трьох років ув’язнення. Експерт пояснив «УМ», що визначення «невелика кількість доз» залежатиме від вигляду самої речовини: наприклад, для марихуани це буде одна цифра, для опію — інша і так далі.
Оцінка стратегії громадою є у більшості своїй сприятливою. Зокрема, координатор руху Strike UA Тарас Ратушний вважає ухвалення такого проекту великим успіхом і бачить у ньому перспективи. «Нарешті, на 22–му році незалежності, ми відходимо від радянської системи протидії наркотикам. Можна сказати, що до сьогодні стратегії як такої не було: не існувало програмних засад офіційного документа, який би окреслював напрями і пріоритети боротьби, а тепер він є», — коментує «УМ» пан Ратушний.