Хвиля знесення пам’ятників Володимиру Іллічу, яка прокотилася Україною, досягла Новограда–Волинського. За цей рік «вождя» руйнували й обезглавлювали у Херсоні, Охтирці (Сумщина), у Смілі (Черкащина), у Бердичеві (Житомирщина), але щоразу не обходилось без ексцесів. Справа закінчувалась відкриттям кримінальних проваджень і позовами з боку представників комуністичних сил, оскільки ці акції проводили без дозволу місцевих влад.
Новоград–волинська справа ризикує стати найбільш мирною, оскільки на цей раз демонтаж відбувся законно. 15 лютого цього року міська рада Новограда–Волинського прийняла рішення про реконструкцію частини центральної площі міста. Під реконструкцію потрапив і Ленін. Ініціювали рішення про демонтаж пам’ятника вождю світового пролетаріату депутати Новоград–Волинської міської ради від ВО «Свобода». Комуністам не вдалось оскаржити його у судовому порядку, тож у понеділок зранку працівники комунальної служби зняли Леніна з постамента.
«Ніяких конфліктів не було. Усе відбулось мирно, — повідомили «УМ» у прес–службі районного відділення ВО «Свобода». — Зносити пам’ятник почали о 7.30, а не о четвертій, як повідомляли деякі ЗМІ. Комуністи не влаштовували жодних провокацій».
«Рішення незаконне, — запевнила «УМ» Зінаїда Стрякіна, другий секретар Житомирського обласного комітету Комуністичної партії України. — Коли приймається міською радою подібне рішення, то повинен бути кошторис монтажу і демонтажу, якого немає. Оплачувати це мають ініціатори. Тобто партія «Свобода». А вони не збираються цього робити. Ми відправили апеляцію до Верховного Суду і чекаємо на вирок, а місцева влада своїми діями просто позбавила громаду права на справедливість. Ми зібрали 10 тисяч підписів проти демонтажу. І вийдемо на вулицю, будемо протестувати, щоб усе було законно».
Проте, що саме означає «законно» — залишити пам’ятник на площі чи перенести його деінде — пані Зінаїда не уточнила. Щодо фінансового питання, то, за словами Сидора Кізіна, керівника Житомирської облорганізації партії «Свобода», їхня політична сила все ж профінансувала процедуру демонтажу.
Незважаючи на обурення комуністів, у міській раді переконують, що доля пам’ятника вирішена остаточно. «Комуністи оскаржували наше рішення в суді, — розповів «УМ» Василь Михальчук, секретар міської ради. — Ми виграли судові справи у Новограді й Житомирі. Тож тепер, згідно з планом реконструкції, Ленін «переїде» до скверу Слави, туди, де він стояв до 1967 року. Там для нього встановлять невеликий постамент. Його місце у центрі міста в майбутньому займе квітковий сонячний годинник на кшталт київського. Поки збиратимемо кошти, плануємо розбити там квітник.