Міністри закордонних справ Європейського Союзу на засіданні у Брюсселі ухвалили рішення заборонити експорт зброї в Єгипет. Глави європейської дипломатії також пообіцяли переглянути інші види допомоги та підтримки цієї африканської країни. Міністри засудили насильство в Єгипті, де в ході останніх сутичок між поліцією та прихильниками відстороненого від влади президента Мухаммеда Мурсі загинули вже близько тисячі людей. У заключному документі надзвичайного засідання Ради ЄС стверджується, що операції єгипетських сил безпеки проти прибічників Мурсі були «непропорційними», але також «варті засудження акти тероризму» з боку «мурсистів». Ідеться, серед іншого, про вбивства поліцейських на Синайському півострові, напади на християн–коптів, розгром урядових інституцій та музеїв. ЄС закликав сторони конфлікту повернутися до діалогу і висловив готовність запропонувати свою допомогу у пошуках політичного розв’язання ситуації в Єгипті.
Таким чином, Євросоюз підтвердив, що може «відіграти роль потенційного посередника в єгипетському конфлікті». Держави ЄС схвалили зусилля глави дипломатії Євросоюзу Кетрін Ештон, яка закликає «підтримувати відкритими канали комунікації з усіма сторонами конфлікту». Міністри також заявили про можливий перегляд фінансової допомоги Єгипту, але при цьому наголосили, що «результат такого перегляду не повинен негативно вплинути на єгипетське суспільство та економічну ситуацію».
У листопаді минулого року, ще за правління Мохаммеда Мурсі та «Братів–мусульман», ЄС і пов’язані з ним фінансові інституції узгодили пакет допомоги Єгипту на загальну суму 5 мільярдів євро на період 2013—2014 років. Єгипет використовує лише частину цієї допомоги з огляду на нестабільну ситуацію та відсутність прогресу у запровадженні реформ. У першу чергу може бути обмежено військову допомогу, яка щороку становить 140 млн. євро.
Союзні міністри також розмовляли про обмін консульською інформацією, щоб краще опікуватися туристами з ЄС, які ще залишаються в Єгипті.
А ТИМ ЧАСОМ...
Екс–президента Єгипту Хосні Мубарака, який у лютому 2011 року був змушений піти з посади під тиском революції, чекає домашній арешт. Каїрський суд задовольнив клопотання Мубарака про його звільнення з–під варти.
Колишній глава держави перебуває за ґратами вже 2 роки. «Це не остаточне рішення, його просто звільняють під заставу. Правосуддя не оголошує його невинуватим», — пояснив експерт iз правових питань Хода Насралла.
У червні минулого року Мубарака засудили до довічного ув’язнення за причетність до масової загибелі демонстрантів. Проте у січні цю справу спрямували на новий розгляд, а у квітні екс–президента виправдали. Проти нього порушено ще кілька справ, але Мубарак уже відбув максимальний можливий термін досудового ув’язнення.