Історія з київським дельфінарієм, яка тривала понад півроку, нарешті досягла апогею. Господарський суд міста Києва прийняв рішення про знесення «Немо», що розташований за адресою: просп. Академіка Глушкова, 9, задовольнивши позов інспекції державного архітектурно–будівельного контролю у м. Києві.
ТОВ «НЕРУМ», яке є власником дельфінарію, звинувачували у незаконній побудові акваріума на самовільно захопленій земельній ділянці. За словами Віталія Черняховського, головного координатора Громадянської кампанії «Форум порятунку Києва», адвокат на суді не мала жодного документа про законність зведення будівлі й лише просила перенести слухання до Одеси, де розташований головний офіс компанії відповідача.
Громадські активісти протягом року проводили низку акцій під гаслами: «Хлорована тюрма для дельфінів повинна бути закрита! Коли міліція припинить незаконну підприємницьку діяльність дельфінарію?», «Внутрішні війська, захищайте країну, а не незаконний дельфінарій!», звертаючись до перших із проханням не ігнорувати правопорушення, до других — не співпрацювати із правопорушниками.
Рiч у тiм, що керівництво дельфінарію уклало угоду зi спецпідрозділом внутрішніх військ МВС України «Барс» (військова частина 3027) про охорону будівлі. Представники «Форуму» звернулися до військових і наголосили на тому, що відсутність рішення Київської міської ради про надання земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, дозволу Мінприроди на утримання в неволі морських тварин і дозволу Державної ветеринарної та фітосанітарної служб доводить те, що юридично київський дельфінарій «Немо» не існує, а охороняти неіснуючий об’єкт — неможливо.
Перемогою на цьому суді активісти в цілому задоволені, але вони не вважають її остаточною: «Це лише перший крок. Ми очікуємо, що сторона відповідача подаватиме апеляцію. Але ми до цього готові. Ми готуємо низку акцій, у яких відстоюватимемо свою позицію захищати дельфінів. Наступний наш крок — це вилучення тварин із дельфінарію. Доки цього не зроблять, неможливо буде зруйнувати будівлю. Я зустрівся з головою Державної екологічної інспекції Павлом Жилою, і ми домовилися, що він зробить усе можливе для переправлення чотирьох дельфінів–афалінів, морського лева і котика до севастопольського дельфінарію. Там набагато кращі умови», — каже «УМ» пан Черняховський.
Незважаючи на рішучість противників, адміністрація «Немо» не втрачає оптимізму. Там, як завжди, цю проблему намагаються заперечувати й не помічати.
«Нічого особливого не сталося, — поділився з «УМ» Олексій Кисловський, директор київського дельфінарію. — Ми вже подали апеляцію. І днями, я впевнений, наш позов задовольнять. У цьому немає жодного сумніву. Бо рішення Господарського суду було незаконним, а незаконні рішення у нас відміняють».
Закиди щодо відсутності прав на забудову пан Олексій також відкинув: «На парканах теж багато чого пишуть, але це не означає, що там пишуть правду. Наш дельфінарій працював і ми не плануємо його закривати». Обіцянкам директора важко не повірити, адже, попри всі заборони і навіть попри офіційне закриття санітарно–епідеміологічною станцією, «Немо» працював у звичному режимі до сьогоднi, проводячи шоу–програми і запрошуючи гостей.
До речі, представники «Форуму порятунку Києва» чекали на представників дельфінарію коло суду. Перед вирішальним засіданням вони збиралися подарувати їм обруч і м’яч, щоб вони самі розважали відвідувачів замість бідолашних тварин.
«Цього, на жаль, зробити не вдалося, тому що, по–перше, ми не помітили, як адвокат зайшла до зали суду. По–друге, вона — наймана особа і не має жодного стосунку до дельфінарію, тож вручати їй ці спортивні атрибути не було сенсу, хоча ми й принесли їх із собою», — зазначив Віталій Черняховський.