Виходячи з результатів серпневого дослідження соціологічної групи «Рейтинг», 81 відсоток опитаних українців у тій чи іншій мірі вважають себе патріотами своєї держави. Прикметно, що 40 відсотків наших співвітчизників однозначно висловили свою любов до Батьківщини, називаючи себе націоналістами, а ще 41% відповіли «швидше так, ніж ні». Порівняно з даними за 2010 рік, можна сказати, що динаміка патріотизму серед української громади зросла. Відтак із вересня 2010 року показник зріс з 77% до 81%.
При цьому вражає той факт, що на запитання про незалежність Української держави лише 61% українців відповіли, що підтримали б її, якби перед ними постав такий вибір 1991 року. Ще 28% самостійність не підтримали б. Решта 13% не змогли визначитися з конкретною відповіддю.
Вищенаведені дані разюче контрастують у різних регіонах. Так, на Заході незалежність підтримали б 90% громадян, на Сході та Півдні — менше 50%. На Півночі та в Центрі країни показники серед респондентів сягають 70%.
Водночас у випадку агресії з боку інших держав на збройну боротьбу стало б 46% опитаних. Ще 43% не готові проявити таку відвагу. Решта, яка складає 11%, визначитись із остаточною відповіддю не змогли. Слід зауважити, що показник 2013 року є найвищим за останні три роки. У 2010 році кількість людей, що стали б iз багнетами проти нападників, складала 43%, а у 2012 — лише третину. Опитування показало, що на захист своєї країни стала б кожна третя жінка та близько 60% від усіх опитаних чоловіків.
Народний депутат від ВО «Свобода» Юрій Сиротюк вважає, що такий показник є природним для незалежної держави, і він має постійно зростати. «Було б дивно, якби більшість громадян не підтримала незалежності, не були патріотами і відмовились би захищати державність. Але попри такі високі показники, ми впродовж 20 років мали постсовєцьку та постколоніальну владу, яка робила все, щоб Україна не відбулася як самостійна держава. Це є природне стремління українців відновитися і відродитися, — вважає політик. — Неприродне зараз тільки те, що нашою країною керують у більшості своїй українофоби».
До соціологічного опитування, дані якого були наведені вище, було залучено 2000 респондентів віком від 18 років. Похибка для значень, близьких до 50%, становить не більше 2,2%, для значень, близьких до 30%, — не більше 2%, для значень, близьких до 10%, — не більше 1,3%, для значень, близьких до 5%, — не більше 1%.