У червні минулого року лівійський військовий суд засудив 19 українців до 10 років позбавлення волі, а керівнику групи, росіянину, присудили довічне ув’язнення. Трибунал ухвалив, що підсудні були найманцями у поваленого лівійського лідера Муаммара Каддафі під час збройного конфлікту в 2011 році. Проте 14 серпня 2013 року вищий військовий суд Лівії скасував вирок українцям і справу було передано до суду загальної юрисдикції, на чому і наполягало МЗС України із самого початку розгляду цієї справи.
Правозахисник і голова Міжнародної ліги захисту прав громадян України Едуард Багіров у коментарі «УМ» заявив, що таке рішення пов’язане з політично–економічними відносинами між країнами, а також iз новим керівництвом Лівії. «Україна і Росія для Лівії є торговельними партнерами і на сьогодні лівійському керівництву потрібно налаштувати дружні зв’язки для міцної співпраці, тому конфлікти, які пов’язані з колишнім керівництвом не вигідні теперішній владі. Таким чином, на сьогодні лівійська сторона сама зацікавлена у тому, щоб пом’якшити рішення у цій справі».
«УМ» також дізналася, що повністю виправдати українців не зможуть і вони не повернуться додому без покарання, оскільки таке рішення призведе до визнання неефективної діяльності лівійських правоохоронців, проте, як заявив Едуард Багіров, «99%, що українці в Лівії не залишаться»? За інформацією «УМ», є два шляхи, якими йтиме розгляд цієї справи. Перший — лівійці присудять нашим співгромадянам умовнi терміни і депортують їх додому. Як заявляють правоохоронці, таке рішення стане найкращим для нашої сторони. Інший полягає у тому, що нашим усе–таки доведеться відсидіти термін, який визначить Лівія, проте вже на Батьківщині. Едуард Багіров запевнив, що у міжнародній правовій діяльності такі рішення можливі й досить ефективні.
У МЗС «УМ» повідомили, що такі зміни у цій справі відкривають додаткові можливості для забезпечення прав і законних інтересів утримуваних у Лівії громадян України. «Ми наполягали на тому, щоб розгляд справи передали з військового до цивільного суду, і нам вдалося цього досягти, тому МЗС і надалі контролюватиме рішення у цій справі і робитиме усе, щоб повернути українців додому», — повідомили у прес–службі. Дипломати також повідомляють, що умови утримання наших співвітчизників залишаються задовільними. «Співробітники Посольства України в Лівії регулярно відвідують українців у місцях їх утримання. Їм передають продукти харчування, ліки та предмети першої необхідності, надають необхідну медичну допомогу», — інформує МЗС.