Реформування прокуратури, заплановане владою, передбачає повне скасування загального прокурорського нагляду, ліквідацію 122 прокуратур (переважно військових, екологічних й транспортних) і скорочення повноважень, що залишилися у прокуратур, повідомив у інтерв’ю «Коммєрсант–Україна» радник Президента Андрій Портнов, що курирує розробку закону «Про прокуратуру» на Банковій.
«Рiч у тiм, що після ліквідації загального нагляду й скорочення функції представництва держави в судах ці прокуратури втрачають практично всі свої функції й повноваження. Вводиться уніфікована трирівнева система прокуратури — будуть місцеві прокуратури (аналог районних), регіональні (аналог Кримської республіканської, обласних, Київської й Севастопольської міських прокуратур) і Генеральна прокуратура», — пояснив скандально відомий чиновник. І додав, що «це означає, що міські прокуратури в обласних центрах також буде ліквідовано».
Ні влада, ні Генпрокуратура ще не порахували, як саме скорочення штату «загрожує» працівникам ліквідованих прокуратур. Принаймні пан Портнов сподівається, що «Генпрокурор знайде правильне і мудре вирішення питання про те, як провести оптимізацію й передислокувати сили, які залишаться після ліквідації загального нагляду, в інші інтелектуальні сфери в рамках повноважень прокуратури».
У владі сподіваються, що реформа прокуратури призведе до появи прокурора, «менш завантаженого якимись непотрібними функціями, який зможе зосередитися на практиці кримінального процесу, заглибитися в неї й серйозніше підійти до процесуального керування слідством». Мовляв, у результаті суспільство тільки виграє, бо отримає більш якісне розкриття злочинів «новими, не завантаженими прокурорами».
У новому законі «Про прокуратуру» автори пропонують цікаві норми. Так, суд не враховуватиме свідчення підозрюваного, якщо вони були дані в статусі свідка у справі. «Ще один трюк слідчих — допит людини як свідка й перекваліфікація його в підозрюваного. Тепер свідчення, отримані таким чином, не можуть бути враховані судом, — каже Андрій Портнов. — Так, слідчому так складніше, ну й що? У нас діє презумпція невинуватості. У слідчого є повний набір інструментів, що дозволяють не застосовувати цей трюк, і якщо не вдається легітимним шляхом зібрати докази проти громадянина, його очікує виправдальний вирок».
Також змінюються правила визнання доказів неприпустимими. Адже слідчі іноді добували докази поза рамками кримінального процесу, де немає судового контролю, а потім використовували їх у кримінальному процесі. Тепер така можливість буде заблокована — будь–які відомості, добуті не в кримінальному процесі, суди не братимуть до уваги. Водночас закон пропонує посилити права адвокатів, які отримають право безкоштовного доступу до державних баз даних, а також зможуть безперешкодно відвідувати державні й місцеві органи влади.
Цей законопроект днями мав бути спрямований до Венеціанської комісії, яка дасть йому правову оцінку. На Банковій планують внести законопроект до Верховної Ради (після висновку Венеціанської комісії) приблизно у жовтні. При цьому прогнозують, що опозиція його не підтримає.