Утилізація Ту-142 стартувала на території Державного авіаційного науково-випробувального центру Військово-повітряних сил, що дислокується поблизу селища Кіровське в Криму. Військові попередньо демонтували з бойової «тушки» обладнання, багате на кольорові метали, а вже потім розрізали літак вагою у 190 тонн на п'ять частин. «Хижий мисливець» на підводні човни всіх типів перетворився на металобрухт.
Такої долі Ту-142М заслужив через... неперевершений авіаційний протичовновий комплекс берегового базування. Тут тобі й ефективна система пошуку субмарини, як би глибоко на дні морському вона не сховалася, і повний арсенал для її знищення. Та й узагалі пошуково-прицільна система «Коршун», встановлена на літаку, забезпечувала режим автоматичного польоту під час «полювання на рибку». На озброєнні, окрім гідроакустичних буїв, протичовнових авіабомб та мін, були і самонаводні торпеди — як зі звичайними бойовими частинами, так і з ядерними.
Саме через ці «пазурі» бойовому птаху й почали обрізати крила. Все відбувається у рамках Договору про скорочення стратегічних ядерних озброєнь.
Існують й інші причини утилізації. Поінформовані джерела з Міноборони повідомили «УМ», що хоча ліквідацію Ту-142М, який коштує мільярди доларів, ніхто не компенсує, але утримувати його значно дорожче. Бо така «махіна» потребує й особливого обслуговування, і охорони.
Свого часу, наприкінці 60-х років минулого століття, народжений у СРСР Ту-142М став ефективною відповіддю на появу в складі ядерних ударних сил США атомних підводних човнів-ракетоносців. Часи «холодної війни» і гонки озброєнь минули. Тож цими днями за завершенням високого польоту літака (між іншим, здатного долати без дозаправки 12 тисяч кілометрів і розвивати максимальну швидкість у 800 кілометрів на годину) спостерігала і група американських фахівців на чолі з керівником Програми спільного зменшення загроз в Україні паном Уїльямом Янгстромом. Сама утилізація відбувалася за допомогою відповідного обладнання, наданого американською стороною.
Наразі невідомі висновки групи на чолі з паном Янгстромом про результати утилізації, відповідні документи ще не надійшли до Посольства США в Україні. Але, як повідомив «УМ» начальник відділу зі зменшення загрози при американському посольстві полковник Уїльям Ф. Сміт, сама ліквідація літака є позитивом. Він також визнав, що подібні протичовнові літаки є і в Збройних силах США. Йдеться про «П-3 Олрайєн». Але оскільки цей аналог не має на озброєнні ні ядерних торпед, ні зброї масового знищення, про їх утилізацію не йдеться. Бо це, на думку пана Сміта, не стратегічні літаки.
Тим часом на смертний вирок очікують останні чотири українські Ту-142М, що базуються в Миколаєві.