Перший в історії маленької, 650–тисячної, Чорногорії парад Gay Pride («Гордість геїв») відбувся позавчора у головному курортному місті на Адріатичному узбережжі — Будві. Учора ця хода та події навколо неї стали головною темою трьох провідних чорногорських газет: «Вієсті», «Дан» і «Поб’єда». Учасників параду було зовсім мало — приблизно 40 осіб. Поліцейських, які їх охороняли, трохи більше. А противників геїв, які намагалися перешкодити дійству під веселковими прапорами, ще більше — десь 200 осіб. Це останні почали кидати каміння, пляшки, стакани і крісла, що були вихоплені з вуличних кав’ярень, та палаючі предмети як у самих учасників параду, так і в поліцейських, котрі взяли їх у захисне кільце. Противники сексуальних меншин вигукували гасла на зразок «Вбивайте геїв!» та тримали плакати iз закликами зберігати «чисту Чорногорію». Учасники параду дісталися порту в старому місті та з міркувань безпеки втекли морем на яхтах, а поліцейські та антигей–активісти продовжили гру «стінка на стінку» в різних частинах міста. Легкі поранення дістали приблизно 20 осіб. Ще стількох заарештувала поліція. Глава МВС Чорногорії Рашко Еонєвич похвалив поліцію за те, що їй вдалося попередити більш серйозні інциденти.
Минулого року Чорногорія розпочала переговори про вступ до Євросоюзу. Для цього країна прийняла низку законів про дотримання прав людини, серед яких — і про заборону дискримінації сексуальних меншин. Але опитування громадської думки показують, що дві третини мешканців Чорногорії вважають гомосексуалізм хворобою, а 80 відсотків — що геї і лесбійки повинні приховувати свою сексуальну орієнтацію. У самій Будві впродовж 24 годин противникам гей–руху вдалося зібрати підписи 1500 мешканців (iз загальної кількості населення 15 тисяч) проти проведення гей–параду.
У сусідній Хорватії гей–паради вже стали традицією і не викликають у місцевих мешканців особливого спротиву чи здивування. Тим більше що участь у них беруть головним чином закордонні туристи. А у Чорногорії попередні спроби оргінізувати подібний парад не вдалися з огляду на погрози насилля. У день гей–параду прем’єр–міністр Чорногорії Міло Джуканович заявив у парламенті, що його уряд «підтримує захист прав усiх людей, без огляду на їхнi переконання та вподобання». А чорногорські газети зайняли однозначну позицію — у день параду надрукували некрологи всіх найвідомiших гей–активістів Чорногорії. У справу навіть втрутився посол США у Чорногорії, який засудив напади на учасників гей–параду (представники посольств США та Великої Британії перебували на місці події). Хоча до цього він не коментував навiть значно серйозніші події у цій країні. До речі, у сусідній Сербії перший парад геїв, 2010 року, закінчився побоїщем iз кількома десятками поранених. Тому тамтешня влада заборонила подібні імпрези на наступні два роки.