Народний депутат від партії регіонів Антон Яценко подав до Верховної Ради законопроект, у якому пропонує розширити сферу впливу Закону «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» на фізичних осіб. До цього законодавчий акт поширювався лише на підприємства, установи та організації та фізичних осіб–суб’єктів підприємницької діяльності.
Цей закон 1996 року передбачає, що розмір пені за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Нацбанку, що діяла у період, за який сплачується пеня. На сьогодні облікова ставка становить 7% річних. Якщо депутати пiдтримають iнiцiативу Яценка, фізична особа, яка прострочила виплату, змушена буде заплатити до 14%. За словами автора документа, зараз банки нараховують пеню на рівні до 1% від суми прострочення в день, що в понад двадцять разів перевищує пеню, яка стягується з бізнесу.
Банки обурені такою перспективою, адже вважають високу пеню єдиним важелем впливу на недбалих позичальників. Фінустанови також побоюються, що така безкарність дозволить фізичним особам виплачувати кредити на власний розсуд, коли заманеться, або ж не виплачувати їх узагалі. Це створить значні ризики для банків, тож вони будуть тисячу разів думати, перш ніж видавати кредити.
Водночас начальник управління з роботи з проблемною заборгованістю «Банку «Національний кредит» Андрій Вдовиченко переконаний, що банки зуміють знайти шпарину навіть в удосконаленому законі: «Існують норми Цивільного кодексу, що дозволяють банкам встановлювати додаткову відсоткову ставку, яка не підлягає під поняття штрафу або пені, а значить, може встановлюватися на розсуд кредитора. Зокрема, ст. 125 Цивільного кодексу встановлює таку ставку на рівні 3% річних».
«Банкам не варто бити на сполох. Вони в будь–якому випадку не постраждають, — погоджується у коментарі «УМ» експерт iз питань кредитування Віталій Деркач. — Швидше за все, вимоги, зазначені у законопроекті, носитимуть рекомендаційний характер. Щоб говорити про якісь зміни предметно, необхідно, щоб їх прийняв Нацбанк. Зараз у кожному банку свій розрахунок пені й усе залежить від типу кредиту».
Катерина ПЕТРОВА