Звістка про те, що перед Вестмінстерським магістратським судом в Англії постав 25–річний Павло Лапшин, якому інкримінують причетність до вбивства 82–річного мусульманина Мохамеда Саліма, шокувала Дніпропетровськ. Британське слідство також обвинувачує дніпропетровця в тероризмі, запевняючи, що він добував предмети, з яких можна було зібрати вибухові пристрої: батарейки, контейнери, годинники, вибухові хімікати і спеціально перероблені мобільні телефони, а також їздив до Уест–Мідлендс, щоб обрати об’єкт для нападу.
У рідному виші Павла у це категорично не вірять. Мовляв, він як єдина дитина постійно перебував під наглядом батьків. «Коли Павло був студентом, то ніколи не вирізнявся якоюсь агресивною поведінкою. Він не брав участi в конфліктних ситуаціях, намагаючись обходити такі речі. Ніколи не був помічений у хуліганських діях, бійках чи пиятиках. Павло Лапшин був тихим, скромним і сором’язливим хлопцем. Усього себе присвячував науці, захоплювався комп’ютерами і програмуванням. Ніхто на нашій кафедрі не помічав за ним якихось нахилів до екстремізму чи націоналізму», — запевняє науковий керівник і куратор Павла Віктор Ласкін.
У мiстi на Днiпрi Павла вважають успiшною маловiдомою людиною. Батько — викладач кафедри технології машинобудування Дніпропетровської національної металургійної академії. За цим же фахом здобув вищу освіту і Павло, отримавши «червоний» диплом. Далі хлопець вступив до аспірантури. Додаткову освіту здобув з інформаційних технологій, завдяки чому й потрапив до Великої Британiї на стажування в компанію Delcam.
Щоправда, 20 березня нинішнього року родину Лапшиних спіткала велика біда. Серед потерпілих у гучній аварії на дніпровській набережній, коли внаслідок зіткнення двох автомобілів один iз них відкинуло на транспортну зупинку, що спричинило загибель п’ятьох людей та травмування ще чотирьох, була й мати Павла. Жінка перенесла кілька операцій і дотепер залишається фактично прикутою до ліжка.
Однак диму без вогню не буває. По–перше, британські правоохоронці — не українські, отже, хочеться сподіватися, звинуватити ні в чому не винну людину просто так не мусять. По–друге, у ЗМІ вже обговорюють сторінку Павла Лапшина «ВКонтакті», присвячену націонал–соціалізму і расизму. Там же опубліковане й посилання на статтю про німецьких неонацистів iз NSU, яких судять за вбивство кількох мусульманських іммігрантів, а також на історію американського неонациста Тіматі Маквея. І хоч офіційного підтвердження приналежності цієї сторінки саме цьому Павлу Лапшину немає, оскільки «ВКонтакте» людей з такими ім’ям та прізвищем нараховується понад дві сотні, деякі ЗМІ вже прив’язали сторінку в соцмережі саме до дніпропетровця.
Арешт Лапшина шокував і Спілку українців Великобританії, яка заявила наступне: «Спілка беззастережно засуджує будь–які акти насильства чи нетерпимості стосовно будь–якої релігійної чи етнічної групи. Українці завжди схвалювали добрі взаємини з усіма місцевими громадами і продовжуватимуть це робити».