Головною цікавинкою програми святкування 22–ї річниці Незалежності України буде Парад вишиванок, органiзаторами якого є Олег Скрипка, Ольга Сумська та Ігор Добруцький. В урочистiй «вишиванiй» ходi від Співочого поля до майдану Незалежності цьогорiч візьмуть участь 20 підвод із «диво–птахами», привезеними з різних куточків України.
«Диво–птах» — це традиційна глиняна пташка, тільки у нашому випадку виготовлена зі скловолокна і гігантського розміру: 3,5 метра заввишки, пояснюють органiзатори «Параду вишиванок». Кожен регіон України отримав по одній такій заготовці та завдання розмалювати її в узвичаєних орнаментах і кольорах області. Переможців конкурсу «Диво–птах» та «Презентація рідного міста» очікує винагорода в 75 тисяч гривень, заохочують в Київській міськдержадміністрації. Також місто–переможець забере з собою всю колекцію «диво–птахів» додому для виставки протягом року. Врешті–решт птахи «угніздяться» назавжди у Національному природному парку «Гуцульщина», що на Івано–Франківщині.
Підготовка розпочалась ще у березні цього року. Одним iз перших міст, яке розмалювало свою пташку, став Луцьк. Над проектом працювали луцькі митці, зокрема відомий художник Сергій Корсай. Нині розфарбовану пташку виставили красуватись у центрі міста.
Наступними розписали птаха черкащани під керівництвом Ольги Берднік–Отнякіної. Базовою палітрою барв майстри обрали два кольори: чорнобривців — жовтогарячий і барвінку — насичено–синiй. Основою візерунків стала природа краю: хвилі Дніпра, сонце в зеніті, сонце центральне і сонце, що заходить. Готового «диво–птаха» встановили на Соборній площі.
Але не всюди робота проходила так легко. Зокрема, для донеччан розмалювати пташину виявилось неабияким завданням, адже Донецьк не має моноетнічних художніх коренів. З огляду на це, було вирішено взяти за основу золотий колір, який символізує багатство, достаток, гармонію. Аби хоч трохи надати «диво–птахові» донецької приналежності, біля дзьоба розмістили один із символів міста — троянду. Птаха прикрасили за проектом 16–річної Аліси Федунчак, котра перемогла у конкурсі на найкращий розпис.
За словами органiзаторiв ходи, очолюватиме святкову колону з двадцяти фір столичний «диво–птах». До роботи над ним було залучено студентів–волонтерів мистецьких вузів. Керує процесом фарбування член Національної спілки художників Тетяна Грицай. Київська пташка вбралася у помаранчевий колір із білими квітковими візерунками.
Нагадаємо, що минулоріч до Дня незалежності святковою ходою рухалася колона з чотириметровими писанками на підводах.
Павло ГРОМИХАЛО