Президент Чехії Вацлав Клаус позавчора призначив соціал-демократа Станіслава Гросса новим главою уряду. Він став наймолодшим прем'єр-міністром в історії Чехії і наймолодшим діючим главою уряду в Європі — Гроссу восени виповниться лише 35 років. Але, попри це, він є помітною фігурою на чеській політичній сцені впродовж останніх десяти років: у двох останніх соціал-демократичних урядах очолював міністерство внутрішніх справ, був віце-прем'єром. Після того, як у червні соціал-демократи програли вибори до Європарламенту, він замінив Владіміра Шпідлу на посаді голови партії, а відтепер — і на посаді глави уряду.
Клаус узалежнив своє рішення про номінацію Гросса на посаду глави уряду від того, чи йому вдасться здобути підтримку парламенту. Лідер соціал-демократів таки приніс до канцелярії президента список з підписами 101 з 200 членів парламенту на свою підтримку. Це голоси самих соціал-демократів та їхніх дотеперішніх партнерів по лівоцентристській урядовій коаліції — християнських демократів і лібералів із «Союзу свободи». Більшість — мінімальна, тому не відомо, чи новий уряд Гросса пройде випробування голосуванням довіри, яке заплановане на середину серпня. Якщо ні — будуть призначені дострокові парламентські вибори замість звичайних виборів 2006 року.
Сьогодні Гросс розпочав переговори про формування нового складу уряду, який має бути відомим до кінця цього тижня. Новий глава уряду не назвав наразі жодного прізвища, але запевнив, що склад його буде оновлено в порівнянні з попереднім приблизно наполовину. Ймовірно, що будуть призначені нові голови дипломатичного та оборонного відомств. Він прагне оновити склад уряду за рахунок жінок та безпартійних. Він також не забув про свого попередника і призначив Владіміра Шпідлу новим єврокомісаром замість Павла Телічки, який виніс на своїх плечах увесь тягар переговорів про приєднання Чехії до ЄС. Обурений Телічка, який про своє зміщення дізнався з преси, прибув до Праги за поясненнями, але у Гросса «не знайшлося часу» прийняти його.
Гросс має невинне обличчя підлітка та 14 років досвіду закулісних партійних інтриг. Він народився 30 жовтня 1969 року в Празі, батько — робітник, мати —службовець. Закінчив технікум і 1988 року розпочав працювати електромеханіком у залізничному депо Прага-Вршовіце, але вже наступного року вступив до лав СДП. Уже 1992 року став депутатом парламенту. На заваді подальшій політичній кар'єрі став брак вищої освіти. Не відомо яким чином, але 1999 року йому вдалося здобути диплом юридичного факультету Карлового університету в Празі. Чеська преса довго знущалася над змістом його дипломної праці. Однак цього року Гросс став ще й доктором права. Вперше одружився 1990 року, вдруге — 1996 року — його дружиною стала офіціантка на ім'я Шарка, з якою він познайомився в ресторані. Тепер Шарка представляє в Чехії американську косметичну компанію «Емвей». Подружжя має двох дітей — Деніса та Наталку. Зразком для наслідування для Гросса є британський прем'єр-міністр Тоні Блер.