Удар у спину — саме так можна оцінити звернення 148 народних депутатів України до Сейму Республіки Польща, в якому ті просять визнати Волинську трагедію «геноцидом польського народу».
Лист до депутатів Сейму РП і його маршала (спікера) Еви Копач наприкінці минулого тижня підписали «регіонали» (щоправда, не всі), комуністи і кілька позафракційних. Серед підписантів — Симоненко, Колесніченко, Лук’янов, Шуфрич, Богословська, Бондаренко, Чечетов, Тедеєв, Кінах, Олійник, Буряк, Сальдо, Царьов, Калетнік, Стоян, Ландик, Гайдош, Джига, Кузьмук, Пресман, Безбах, Мармазов, Голуб, Миримський, Фабрикант, С. Клюєв, Я. Табачник, О. Табалов та ін.
«Просимо вас, депутатів Сейму Республіки Польща, підтримати рішення Сенату, визнати Волинську різанину ОУН–УПА геноцидом щодо польського населення і засудити злочинні діяння українських націоналістів», — ідеться в документі, написаному польською мовою. На переконання українських парламентаріїв із владної більшості, різна трактовка Волинського злочину «вбиває клин між двома країнами», і «розвиток зміцнення українсько–польської дружби неможливий, якщо віддати забуттю пам’ять сотень тисяч ні в чому неповинних громадян — білорусів, поляків, євреїв, циган, росіян, українців, усіх тих, хто загинув у волинській різанині». Нардепи вважають своєчасною ініціативу поляків із цього питання і наголошують, що через ксенофобські та неонацистські настрої українці не мають змоги дізнатися правду про Волинську трагедію.
Нагадаємо, у самому польському Сеймі ще триває суперечка щодо тексту резолюції до 70–х роковин Волинської трагедії.
Історик Володимир В’ятрович, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху, про ініціативу 148 українських нардепів відгукнувся так: «Можна спробувати зрозуміти польських політиків, які говорять про геноцид на Волині. Таким чином вони хочуть говорити про страждання лише поляків, замовчуючи вбивства українців. Очевидно, до цього спонукає їхнє бачення польського патріотизму. Але навіть найбільш викривлене бачення патріотизму не проглядається в заяві депутатів Верховної Ради України, які звертаються до польського парламенту з проханням визнати події на Волині геноцидом. Ці люди не лише не знають української історії, не лише не хочуть її знати — вони хочуть знищити цю історію, а відтак і країну, народ якої вони ніби представляють».
Також багато хто з політичних експертів відзначає: Волинську трагедію закликають визнати геноцидом поляків передусім ті, хто не визнає геноцидом Голодомор в Україні.