В Україні вперше централізовано закупили алотрансплантати шкіри
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
«На вихідних відпочивали родиною в селі, донька купалася в річці і наковталася води. Два дні промучилася з діареєю і головним болем», — розповідає знайома. На щастя, лікарі не виявили у десятирічної Яринки серйозних проблем зі здоров’ям, і після курсу «очисної» терапії травна система дитини повернулася до норми. Однак лікарі застерігають: сезон купання, що нині в розпалі, має свої підводні «рифи». У річковій, ставковій чи озерній воді постійно присутня невелика доза інфекцій та хвороботворних бактерій. Коли температура повітря підвищується, вода у водоймах прогрівається і починає «цвісти». Невелика кількість синьозелених водоростей безпечна для здоров’я відпочивальників, але коли їх концентрація у воді зростає, це може викликати алергійні висипи на шкірі, свербіж, почервоніння. Якщо ж вода потрапить до рота (як це часто трапляється з дітьми), то відпочинок може завершитися діареєю і навіть нервовими розладами.
Лікарі радять бути особливо уважними під час купання у водоймах зі стоячою водою — через небезпеку заразитися лептоспірозом.
— Часто джерелом інфекції є щурі, які живуть біля водойм, — пояснює «УМ» інфекціоніст, головний позаштатний дитячий імунолог Києва Федір Лапій. — Підхопити лептоспіроз найчастіше ризикуєте в брудних ставках та озерах — там, де немає проточної води.
До моменту, коли недуга проявляє себе, минає тижденьдва. Небезпечні «дзвіночки» — висока температура, що часом сягає позначки 40, спрага, сильний біль у животі. Діагностувати лептоспіроз непросто: його часто плутають із грипом, гастритом, харчовим отруєнням. Тридцятирічний Олександр заразився під час риболовлi. На жаль, вчасно не надав значення небезпечним симптомам — тиждень самотужки лікував «грип». Коли ж «швидка» привезла чоловіка до лікарні, реанімаційні заходи виявилися марними: він помер від лептоспірозу.
— Це справді найголовніша проблема: своєчасно поставити правильний діагноз, — зауважує Федір Лапій. — Лікарів мають насторожити висока температура, сильні болі в гомілкових м’язах, порушення сечовипускання. Це характерні ознаки лептоспірозу. Якщо недугу не діагностувати своєчасно, вона може призвести до серйозних ускладнень — скажімо, до ураження нирок. Якщо запізнитися із грамотним лікуванням, пацієнт може померти за чотирип’ять днів.
Федір Іванович звертає увагу на те, що на лептоспіроз часто хворіють собаки. «Здається, ніби вилікували тварину, ветеринар не бачить загрози, але тварина протягом усього життя буде виділяти цю інфекцію, — наголошує лікар. — І якщо господар дозволяє псові купатися у водоймах, де проводять дозвілля люди, він наражає їх на небезпеку».
Найнебезпечніше, коли інфекція потрапляє в кров. Необов’язково мати порізи і травми — інфікуватися лептоспірозом можна і через неушкоджену шкіру, слизові оболонки, через рот, кажуть лікарі.
Водночас медики нагадують про важливість безпечної поведінки на воді. Аби уникнути травматизму на відпочинку, не можна купатися в заборонених місцях, запливати на глибину, не маючи достатніх навиків плавця, заходити у воду нетверезим. Діти повинні плавати тільки під наглядом дорослих.
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Голодування може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь – те, чого не вистачає у вашому раціоні, може також впливати на здоров’я ваших нащадків. >>
Заяву про зменшення кількості медичних вишів зробили УМОН. Студенти медичних спеціальностей повинні отримувати базову вищу освіту у класичних ЗВО, а вже після цього навчатися на потужних медичних факультетах. >>
Чверть дітей віком від 7 до 9 років серед країн Європи, Західної та Центральної Азії мають надмірну вагу, зокрема 11% – ожиріння. >>
Спільно з Міністерством охорони здоров’я Міністерство оборони України представили реформу військово-лікарських комісій (ВЛК), яку впровадять до листопада 2025 року. Її мета — «змінити застарілу систему». >>
Перелік тестів, шкал аналізу та методик, за якими реабілітологи зможуть оцінювати функціонування пацієнта, що потребує реабілітації затвердило Міністерство охорони здоров’я України. >>