Іще один у полі воїн

26.06.2013
Іще один у полі воїн

Прихильники Едварда Сноудена та його «геройського вчинку» розвішують плакати із закликом його підтримати. (з сайта rbc.ru.)

Сполучені Штати Америки відчайдушно намагаються знайти та заарештувати чи ліквідувати Едварда Сноудена — екс–співробітника ЦРУ, який публічно розповів про програму американських спецслужб, що дозволяє стежити за людьми та компаніями. Офіційний Вашингтон прагне діяти зважено і розсудливо, але невдачі в цій справі змушують його зриватися на лють.

30–річний зрадник спочатку втік із Гавайських островів до Гонконгу, а звідти — до Москви. Влада США вже висловила цьому особливому регіону Китаю своє обурення тим, що Сноуден минулої неділі спокійнісінько вилетів до російської столиці літаком «Аерофлоту». Влада Гонконгу пояснює, що відпустила Сноудена, бо запит на його видачу був оформлений неправильно.

Тепер Вашингтон намагається натиснути на Москву, аби вона видала Сноудена, якщо він досі перебуває на російській території.

«Ми ведемо перемовини з Росією й очікуємо, що вони розглянуть можливість вислати Сноудена до США, аби він постав перед судом за ті злочини, у яких його звинувачують», — заявив держсекретар Джон Керрі. Хоча насправді не факт, що Едвард справді залишається в Москві, адже за планом втечі він мав вилетіти до Гавани, а вже звідти — до Еквадору.

У США Сноудену заочно висунуто звинувачення в шпигунстві. Тим часом влада Еквадору погроз Вашингтона не боїться: у мережі «Твіттер» еквадорський президент заявив, що країна розгляне прохання Сноудена про притулок.

Міністр закордонних справ Еквадору Рікардо Патіньо підтвердив, що Еквадор розглядає заяву Сноудена про надання йому політичного притулку, і зачитав витяги з листа, якого американець надіслав президенту Рафаелю Корреа і в якому пише про загрозу переслідування владою США. Однак на запитання, чи йому відоме місце перебування шпигуна, міністр не відповів. США та Еквадор мають двосторонній договір про екстрадицію, однак його дія не поширюється на злочини чи порушення політичного характеру.

Дехто вважає перебіжчика з ЦРУ героєм. Інтернет–портал «Вікілікс», який тепер підтримує Сноудена, від його імені звернувся також і до влади Ісландії про надання втікачу політичного притулку. У неділю скандальний сайт оприлюднив заяву про те, що Сноудена супроводжуватимуть до Еквадору дипломати і юристи «Вікіліксу».

Нагадаємо, засновник «Вікілікс» Джуліан Ассанж, екстрадиції якого домагається Швеція, також отримав політичний притулок в Еквадорі, однак досі не може туди вилетіти з Британії, де переховується на території еквадорського посольства.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>